UPDATE Remiză pentru Gloria Bistriţa în prima etapă a Ligii a II-a: 1-1 la Chindia Târgovişte

Echipa antrenată de Nicolae Manea a condus cu 1-0 prin golul lui Cornel Predescu, dar s-a văzut egalată până la pauză. Apoi, tabela a rămas nemodificată până la final, deşi gazdele au fost mai aproape de victorie. VEZI declaraţii şi imagini de la meci.

Sâmbătă 20 august s-a disputat etapa inaugurală a Seriei a 2-a a ligii secunde. Pe o căldură insuportabilă, Gloria Bistriţa a remizat în deplasare cu Chindia Târgovişte, scor 1-1 (1-1).

Cornel Predescu (foto) a deschis scorul pentru Gloria în minutul 18, din lovitură liberă de la 18 metri, iar Ionuţ Radu a restabilit egalitatea în minutul 24, cu un şut la colţul lung din interiorul careului. Gloria putea pierde partida după o gafă monumentală a lui Velcovici din finalul jocului, însă atacantul gazdelor, scăpat singur cu Albuţ, a nimerit bara transversală. De asemenea, jucătorii Chindiei au solicitat penalti la Verdeş în minutul 85, iar atacantul Silvăşan a văzut cartonaşul roşu.

Echipa Gloriei: Albuţ – Tudose, Frăsinescu, V. Năstase, I. Costache (A. Voinea 80) – Peteleu, R. Mărginean (D. Stan 65), P. Anton (Marcos 30), Velcovici – Predescu – Silvăşan. Antrenor: Nicolae Manea.

Stadion: Eugen Popescu – Târgovişte. Arbitri: Cristian Georgescu – Bogdan Velicu, Andrei Simonis – Claudiu Baboia (toţi din Bucureşti). Observatori: Nicolae Pantea (Bucureşti), Silviu Crângaşu (Ploieşti).

Preşedintele Gloriei, Jean Pădureanu, a afirmat că la Bistriţa se formează o echipă tânără. „A fost un joc acceptabil, frumuşel, prima repriză ne-a aparţinut nouă mai mult, a doua repriză a fost a celor de la Chindia. Jocul a fost sportiv. Arbitrajul… se vede tinereţea lui, nu a fost de rea-credinţă, a greşit şi de o parte şi de alta. Putea fi nemulţumită echipa împotriva căreia s-a greşit prima dată. Un gol marcat schimbă fizionomia jocului ulterior, dar mă rog, este şi el tânăr, atâta a putut şi nu a fost de rea-credinţă. Pe mine asta mă ţine pe picioare. Chindia, o echipă bunicică, de ambiţie. Nu ştiu cum va rezista că vin jocurile în deplasare. Acesta a fost primul meci. Au fost motivaţi de faptul că joacă cu o echipă care a fost în Liga I. Nu ştiu dacă pe plan psihologic îi va ţine şi pe ei ambiţia să joace la fel, cu determinarea cu care a jucat astăzi. E prea devreme să vorbim. Croim o echipă cu media de vârstă mult mai mică. Pe măsură ce reuşim să facem echipa, reuşim să obţinem nişte rezultate, probabil se va alege neghina din grâu. Voi continua să stau pe bancă. Acolo stau pentru faptul că văd tot ce se întâmplă. Văd relaţia dintre antrenor şi jucătorii din teren, văd relaţia dintre banca de rezerve şi antrenor şi jucătorii din teren. Ştiu tot ce se întâmplă acolo. La nevoie, pot să iau o decizie”, a spus Pădureanu, conform liga2.ro.

Antrenorul Gloriei, Nicolae Manea, a declarat la Radio GSP că jucătorii bistriţeni au fost ”cam cu nasul pe sus”. ”E greu în Liga a II-a. Nu sunt mulţumit de rezultat, vă daţi seama. Obiectivul este clar, promovarea, altfel de ce mai stăm aici? Înainte de meci, unii dintre jucătorii mei erau cam cu nasul pe sus, nu ştiu la ce să aşteptau, să fie adversarul slab sau să se dea la o parte. Au fost destul de timoraţi cei de la Târgovişte, dar au jucat destul bine. Noi am făcut şi foarte multe improvizaţii, am fost nevoit să îi folosesc pe Velcovici sau Peteleu pe alte posturi decât cele de bază. Publicul a fost senzaţional, au fost 3.000 de oameni la meci. Poate şi asta i-a ajutat pe cei de la Târgovişte. În plus, nu prea aveam multe informaţii despre echipa lor. De când antrenez, m-am intersectat destul de rar cu liga secundă, aşa că nu prea cunosc echipele. La finalul meciului, le-am zis jucătorilor mei să analizeze fiecare ce a făcut, pentru a nu repeta greşelile în partida cu FC Olt, din etapa viitoare”.

Celelalte rezultate din prima etapă a Seriei a 2-a din Liga a II-a: FC Timişoara – FC Bihor 2-0,  Luceafărul Oradea – Mureşul Deva 0-1, FC Maramureş – FC Argeş 2-3, UTA Arad – Juventus Bucureşti 0-0, Unirea Alba Iulia – CSM Rm. Vâlcea 2-0, FC Olt – Alro Slatina 2-1, Gaz Metan Severin – Arieşul Turda 2-0.

În etapa a 2-a a seriei de Vest, Gloria Bistriţa joacă sâmbătă 27 august, de la ora 11.00, pe teren propriu, cu FC Olt (echipă formată după asocierea dintre CSM Slatina şi FC Piatra Olt).

Până atunci, jucătorii pregătiţi de Nicolae Manea intră în Cupa României-Timişoreana. Marţi 23 august, de la ora 17.30, Gloria Bistriţa întâlneşte în deplasare formaţia Voinţa Livezile (Liga a III-a) în faza a IV-a a competiţiei.

SURSA FOTO: LIGA2.RO/PROSPORT