Social Sport

Remiză spectaculoasă în derbi: Gloria – Timişoara 2-2

Echipa bistriţeană a deschis scorul (Feher 21), oaspeţii au condus cu 2-1 (Curtean 35, Goga 47), Gloria a egalat prin A. Voinea (53) şi a ratat şansa victoriei la marea ocazie a lui Curtuiuş (88). VEZI declaraţii şi galerie foto de la meci.

Luni 12 septembrie, în etapa cu nr. 4 din Seria a 2-a a ligii secunde, la Bistriţa s-a reeditat un duel de tradiţie. Derbiul echipelor retrogradate din Liga I de Comisia de licenţiere şi totodată al ocupantelor primelor două locuri în clasament, Gloria – FC Timişoara, s-a încheiat la egalitate, 2-2 (1-1), astfel că ambele formaţii rămân neînvinse.

Tradiţia remizelor dintre Gloria şi Timişoara s-a păstrat, cele două echipe reuşind al 5-lea egal consecutiv, la capătul unui joc deschis, spectaculos, cu răsturnări de situaţie, goluri şi ratări.

După ocaziile lui Predescu şi Silvăşan din minutul 7, Gloria a deschis scorul în minutul 21. După un corner, balonul a ajuns la 25 de metri, iar Marius Feher l-a catapultat în plasă. Velcovici a fost şi el aproape de gol în minutul 33, dar cum ocaziile se răzbună, în minutul 35 Alexandru Curtean l-a executat din 6 metri pe Irimia. În debutul reprizei secunde, în minutul 47, oaspeţii au preluat conducerea, Dorin Goga trimiţând cu latul de la peste 20 de metri. Gloria a restabilit repede egalitatea, în minutul 53, prin Albert Voinea, după un corner şi un carambol în careul bănăţean. În final s-a jucat pe contre, ca între doi boxeri cu garda descoperită, cu ocazii la ambele porţi. Curtean, Velcovici, Goga, Axente, Curtuiuş au ratat pe rând şansa victoriei.

Gloria ocupă locul 3 şi merge sâmbătă la Piteşti pentru confruntarea cu liderul FC Argeş.

Gloria: Irimia – M. Roman, Tudose, V. Năstase, I. Costache (Cr. Constantin 77) – R. Mărginean, Feher – Predescu, Anton (Curtuiuş 69), Velcovici – Silvăşan (A. Voinea 13). Antrenor Nicolae Manea.

Stadion: Municipal Gloria – Bistriţa. Arbitri: Alexandru Deaconu (Bucureşti) – Ionel Popa (Paşcani), Sebastian Gheorghe (Suceava) – Mihai Prodan (Cluj-Napoca). Observatori: Gheorghe Nedelescu (Craiova), Laszlo Sajtos (Sibiu).

Antrenorul secund al Gloriei, Sebastian Moga, a declarat că echipa bistriţeană este în grafic. ”Rezultat echitabil, chiar dacă puteam şi câştiga, având în vedere ocazia lui Curtuiuş din final. Erau bune trei puncte pentru obiectivul nostru. Primul gol l-am luat pe o greşeală în apărare, la plecarea lui Curtean. La golul doi şi Irimia are o parte de vină, şut cu latul din afara careului. Am făcut un joc bun, am început bine, dar am şi comis unele greşeli. Partea a doua am început-o mai timoraţi, am luat gol repede, dar am reuşit să egalăm la fel de repede. Am acumulat opt puncte, suntem în primele locuri. Etapa viitoare jucăm la Piteşti cu ocupanta primului loc şi sperăm într-un rezultat bun, asta însemnând victorie”, a spus Moga.

Antrenorul Timişoarei, Valentin Velcea, în trecut jucător la Gloria, a afirmat că a fost o partidă de bună calitate. ”Jocul a fost deschis oricărui rezultat. Puteam să câştigăm, pe alocuri am fost şi nedreptăţiţi. Spre exemplu, la primul gol al Gloriei a fost poziţie de ofsaid. Puteam să şi pierdem pe final, la o nesincronizare în defensivă. Am dominat, în special în repriza a doua. Poli are potenţial, care o recomandă la promovare. Gloria e o echipă bună, în formare, a avut un început de campionat bun şi poate face o figură frumoasă”, a spus Velcea.

Rezultatele celorlalte meciuri din etapa a 4-a a seriei de vest: FC Argeş – Mureşul Deva 3-0, Juventus Bucureşti – Chindia Târgovişte 1-0, Arieşul Turda – Luceafărul Oradea 0-0, CSM Rm. Vâlcea – FC Maramureş 1-2, Alro Slatina – Gaz Metan Severin 0-0, FC Olt – Unirea Alba Iulia 1-2, FC Bihor – UTA Arad 1-3.

Clasament: 1. FC Argeş 10 puncte; 2. FC Timişoara 10 puncte; 3. Gloria Bistriţa 8 puncte; 4. Gaz Metan Severin 7 puncte; 5. Unirea Alba Iulia 7 puncte; 6. UTA Arad 7 puncte; 7. Juventus Bucureşti 7 puncte; 8. Chindia Târgovişte 5 puncte; 9. FC Maramureş 4 puncte; 10. Luceafărul Oradea 4 puncte; 11. FC Olt 3 puncte; 12. FC Bihor 3 puncte; 13. CSM Rm. Vâlcea 3 puncte; 14. Mureşul Deva 3 puncte; 15. Alro Slatina 2 puncte; 16. Arieşul Turda 2 puncte.

În etapa viitoare, a 5-a, Gloria Bistriţa întâlneşte sâmbătă 17 septembrie, de la ora 11.00, în deplasare, la Piteşti, formaţia FC Argeş, într-un nou derbi al luptei pentru promovare.

Precedentele rezultate ale Gloriei: 1-1 la Chindia Târgovişte, 2-1 cu FC Olt, 4-0 la Mureşul Deva.