S-a reluat Liga a IV-a. FC Bistrița – Progresul Năsăud 7-0

(FOTO) Liga a IV-a a reînceput duminică 27 martie, după pauza de iarnă, cu etapa a 14-a, prima din retur. În întâiul joc al rundei, liderul campionatului, FC Bistrița, a trecut pe teren propriu de ocupanta locului 4, Progresul Năsăud, și profitând de faptul că principala contracandidată la primul loc care duce la barajul de promovare, ACS Dumitra, a stat s-a distanțat la trei puncte în fruntea clasamentului (35 față de 32, golaveraj 64-5).

1 fc bistrita progresul nasaud 7-0 2 fc bistrita progresul nasaud 7-0 3 fc bistrita progresul nasaud 7-0 4 fc bistrita progresul nasaud 7-0

După 2-0 la pauză, scorul a final a fost 7-0. Marcatori: Vasile Lup (22), Otniel Sighiartău (31), Răzvan Șigorean (48-p, 54), Robert Hasnăș (86), Ionuț Ceușan (88), Paul Chiorean (90).

Antrenorii Eugen Voica, Dinu Vlad și Sergiu Costin au folosit următorii jucători: D. Ilieș – T. Rus, Hasnăș, Chibulcutean, Cr. Pop – V. Lup, C. Bucur, Conon, Sucutărdean – Sighiartău, Țigorean. Au intrat pe parcurs: Deac, Hordouan, Ceușan, Chiorean.

Cronica partidei pe fcbistrita.ro: ”Formaţia noastră a prins o zi de graţie şi a reuşit să îşi răzbune semieșecul din ultima etapă disputată anul trecut, atunci când termina doar cu 1-1 partida de la Năsăud. Deşi elevii lui Eugen Voica au început bine partida, cei care au avut ocazii mai mari de deschidere a scorului au fost oaspeţii. În urma a două cornere executate de pe aceeaşi parte, năsăudenii nimeresc doar bară lui Doru Ilieş, mingea îl loveşte mai apoi pe acesta, după care iese în corner, iar la faza imediat următoare portarul respinge greşit până la adversar, care şutează în aut, incomodat fiind de portar. Deschiderea scorului avea să fie făcută de Vasile Lup care primeşte pe culoar o minge şi nu îl iartă pe portarul năsăudean. Din nou năsăudenii au oportunitatea de a marca însă şutul este respins bine de portarul Doru Ilieş, urmând ca în faza următoare Otniel Sighiartău să mărească avantajul. Până la pauză, echipa noastră mai are şanse de a marca, însă Vasile Lup, Sucutărdean, Sighiartău şi Chibulcutean nu găsesc drumul spre un nou gol. Repriza secundă este una total diferită, oaspeţii cad fizic şi nu mai pun în pericol poarta lui Ilieş. Ba mai mult, jucătorii noştri fac un bun pressing şi mută jocul foarte aproape de careul advers. Urmarea? Răzvan Țigorean este faultat în careu şi tot el marchează cu un şut sec în stânga portarului, acelaşi Țigorean reuşeşte dubla, cu capul de această dată, în urma unui corner foarte bine executat de pe partea dreapta de Sucutărdean. Mai departe, combinaţiile merg foarte bine, Cătălin Bucur şi Doru Conon îşi lansează foarte bine colegii – pe Tiberiu Rus, Vasile Lup, Alexandru Sucutărdean – pe părţile laterale şi pun din nou în pericol poartă adversă. Proaspăt intratul Ionuţ Ceușan marchează şi duce scorul la 6-0, nu înainte de execuţia magistrala a fundaşului central Robert Hasnăș, care prinde o ghiulea extraordinară de la aproximativ 30 de metri. Ultima reuşită poartă semnătura extremei stânga Paul Chiorean, care marchează cu un şut sec din interiorul careului. Scorul ar fi putut fi şi mai mare dacă Denis Hordouan nu ar fi ratat de la aproximativ un metru, sau dacă omnisprezentul Vasile Lup nu ar mai fi lovit bara de două ori pentru formaţia sa. Felicităm echipa pentru acest frumos rezultat!”.

5 fc bistrita progresul nasaud 7-0 6 fc bistrita progresul nasaud 7-0 7 fc bistrita progresul nasaud 7-0 8 fc bistrita progresul nasaud 7-0

Celelalte meciuri ale etapei: Luceafărul Șieu – Progresul Tăure 2-0, Viitorul Lechința – Spicul Salva 2-0, Eciro Forest Telciu – Voința Cetate 1-0, Silvicultorul Maieru – Voința Livezile 2-2, Atletico Monor – Heniu Leșu 2-0.

În runda următoare, a 15-a, FC Bistrița  joacă, tot pe teren propriu, cu Luceafărul Șieu – duminică 3 aprilie, ora 15.00.

9 fc bistrita progresul nasaud 7-0 10 fc bistrita progresul nasaud 7-0 titi voica 11 fc bistrita progresul nasaud 7-0 12 fc bistrita progresul nasaud 7-0