Singuri acasă: Gloria Bistriţa – Mureşul Deva 4-0

Echipa bistriţeană n-a avut practic adversar în runda a 18-a. A ratat un scor astronomic fiindcă s-a jucat cu ocaziile, dar a câştigat categoric şi s-a instalat din nou în fotoliul de lider.

În etapa a 18-a a Ligii a II-a, seria de vest, Gloria Bistriţa a jucat sâmbătă 31 martie, pe teren propriu, împotriva unei formaţii din subsolul clasamentului, Mureşul Deva, antrenată de un fost mare jucător – Romulus Gabor.

Aşa cum era de aşteptat, ”alb-albaştrii” s-au impus clar, scor final 4-0 (1-0) şi graţie golaverajului mai bun au revenit pe prima poziţie în clasament, făcând rocada cu Timişoara.

După ce Tudose, Feher şi Silvăşan au irosit şanse bune de a marca, Gloria a deschis scorul în minutul 37 prin Cornel Predescu, şut din 16 metri la colţul lung.

În repriza secundă, Ionuţ Costache (foto) a pus lucrurile la punct cu un gol de generic, şut în vinclu de la 25 de metri (minutul 67). Dacă Silvăşan nu a putut să înscrie, deşi a avut destule ocazii, a făcut-o eterna ”armă secretă” Curtuiuş. Aşa cum ne-a obişnuit în ultima vreme, Marius Curtuiuş a punctat (a câta oară?) din postura de rezervă. Şi nu o dată, ci de două ori chiar, în minutele 79 şi 90+2.

Gloria Bistriţa: Lăzăreanu – Peteleu, V. Năstase, Tudose (D. Stan 73), I. Costache – R. Mărginean, Feher (Curtuiuş 57) – Predescu (Peica 77), Anton, Cafasso – Silvăşan. Antrenor Nicolae Manea

Mureşul Deva: Apostol – Vârtic, Giacă, Apostol, Petresc – Dutciuc, Ciparidis (Buda 80), T. Stan (Cartoiu 75), Ungur (Igna 60) – D. Alexandru, Plaviţiu. Antrenor Romulus Gabor

Celelalte partide din etapa a 18-a a seriei de vest: FC Argeş – Chindia Târgovişte 0-0, Juventus Bucureşti – Luceafărul Oradea 1-1, CSM Rm. Vâlcea – UTA Arad 0-0, FC Bihor – Gaz Metan Severin 1-0, Alro Slatina – Unirea Alba Iulia 2-1, FC Olt – FC Timişoara 1-2, Arieşul Turda – FC Maramureş 0-3 (gazdele au fost excluse din campionat).

Clasament: 1. Gloria Bistriţa 43 puncte (golaveraj 37-14), 2. FC Timişoara 43 puncte (golaveraj 32-11), 3. Gaz Metan Severin 29 puncte, 4. UTA Arad 28 puncte, 5. Chindia Târgovişte 28 puncte, 6. Alro Slatina 28 puncte, 7. FC Argeş 28 puncte, 8. Unirea Alba Iulia 26 puncte, 8. Alro Slatina 25 puncte, 9. Luceafărul Oradea 24 puncte, 10. FC Bihor 23 puncte, 11. FC Maramureş 22 puncte, 12. CSM Rm. Vâlcea 16 puncte, 13. Mureşul Deva 16 puncte, 14. FC Olt 15 puncte, 15. Juventus Bucureşti 13 puncte, 16. Arieşul Turda 11 puncte.

În etapa a 19-a, intermediară, are loc derby-ul Seriei a 2-a: FC Timişoara – Gloria Bistriţa (miercuri 4 aprilie, de la ora 19.00, în direct pe Digi Sport 2).