Un fleac, ne-au ciuruit! Steaua – Gloria 4-0 (FOTO)

Misiune imposibilă pentru echipa bistriţeană în Ghencea. Gloria nu a putut repeta istoria partidei cu Dinamo (2-1) şi a pierdut fără drept de apel cu liderul campionatului în etapa a 13-a a Ligii I, într-un joc de-a şoarecele şi pisica. Gloria a scăpat uşor, a spus Nicolae Manea, în timp ce Jean Pădureanu s-a declarat nemulţumit de ”două paraşute”, de care va scăpa în iarnă.

Gloria Bistriţa a susţinut un nou meci de foc în Liga I, în etapa a 13-a, în deplasare, adversara de duminică 28 octombrie fiind liderul campionatului şi al grupei de Europa League din care face parte, Steaua.

Nicolae Manea, care şi-a ispăşit cu această ocazie ultima etapă de suspendare şi a stat în lojă, nu a putut conta pe accidentaţii Tudose, Peteleu şi Markisio şi pe suspendaţii Romario şi Curtuiuş, în timp ce Steaua, cu excepţia lui Chipciu şi Tănase, suspendaţi, a avut echipa de bază, din care au făcut parte şi trei foşti jucători ai Gloriei: Tătăruşanu, Szukala şi Latovlevici. Şi Gloria a avut un fost stelist în primul 11, pe Enescu.

Deşi a trecut prin moment neplăcute cu două zile înainte, când a fost agresat şi tâlhărit în scara unui bloc din Bucureşti, Jean Pădureanu, cu ochiul tumefiat, a ţinut să fie prezent la meci şi a luat loc pe bancă.

Aşa cum era de aşteptat, ”roş-albaştrii” pregătiţi de fostul antrenor al Gloriei, Laurenţiu Reghecampf, pe care Nicolae Manea l-a înlocuit pe banca ”vampirilor” în toamna lui 2010, au controlat partida da capo al fine, făcând spectacol, marcând de patru ori şi ratând alte ocazii clare.

Întâlnirea din Ghencea nu a avut, practic, istoric. Steaua şi-a început recitalul în minutul 7, când Mihai Costea a deschis scorul cu o lovitură de cap din 6 metri, după o centrare de pe stânga a lui Bourceanu. Steaua a luat cu asalt careul bistriţean şi a lovit ca un boxer dezlănţuit. În minutul 24, după o acţiune frumoasă a lui Adi Popa, Raul Rusescu l-a învins pe Dolha cu un şut de la 12 metri, iar în minutul 29 Mihai Costea a reuşit dubla după o pasă a lui Chiricheş, ducând tabela la scor de neprezentare. 3-0 a fost la finalul primelor 45 de minute, iar în repriza a doua, aflată cu sacii în căruţă, Steaua nu s-a mai agitat foarte tare şi s-a menajat pentru derby-ul cu Dinamo din runda viitoare. Cu toate acestea, a mai înscris o dată, în minutul 84, prin Raul Rusescu, care şi-a trecut şi el în cont dubla. Lansat de Bourceanu, atacantul stelist a preluat pe piept şi l-a executat pe Dolha din 8 metri.

În minutul 71, arbitrul a intervenit pentru a-i potoli pe Braganca şi Georgievski, înfierbântaţi după un clinci. Georgievski a vrut să demonstreze însă că duelul este doar în plan sportiv şi l-a pupat pe chelie pe portughezul Gloriei, care s-a amuzat de gestul stelistului.

Steaua, neînvinsă într-un meci oficial de două luni, a obţinut o victorie lejeră şi logică, în timp ce echipa bistriţeană rămâne pe locul 16, retrogradabil, cu 9 puncte şi golaveraj 10-27.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Chiricheş (Gardoş 46), Latovlevici – Bourceanu, Pintilii (T. Bălan 46) – Ad. Popa, Rusescu, M. Costea – Nikolici (L. Filip 69). Antrenor Laurenţiu Reghecampf

Gloria Bistriţa: Dolha – Traşcă, V. Năstase (Oct. Ionescu 46), Kanon, Cafasso (Reano 46) – Anton, Enescu – Țârcă, Predescu, Ayza (Laio 70) – Braganca. Antrenor Nicolae Manea

Stadion: ”Steaua” – Bucureşti. Spectatori: 7.163. Arbitri: Iulian Dima (Bucureşti) – Ciprian Danşa (Oradea), Marius Nicoară (Băile Herculane) – George Rădulescu (Bucureşti). Observatori: Ionuţ Calancia (Bucureşti), Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea)

Declaraţii după meci

Jean Pădureanu (preşedinte Gloria): ”Cu sănătatea sunt bine, dar am probleme la vertebrele 4 şi 5 şi mă doare când stau în picioare. Nu puteam să ratez acest meci, pentru că această echipă este viaţa mea şi ori de câte ori am ocazia voi merge. N-am mai jucat aşa bine ca la Dinamo. Nu mă aşteptam la mai mult din acest meci, pentru că din echipa care a jucat cu Dinamo ne-au lipsit cinci jucători de bază, şi asta contează foarte mult, plus că am avut doi jucători care s-au comportat ca nişte paraşute. Va trebui să fac transferuri şi să termin cu paraşutele, dar mă opresc aici. În iarnă o să scap de ei. Steaua a fost mult mai bună, recunosc, dar sincer nu mă aşteptam să iau bătaie în aşa hal de la Steaua”

Nicolae Manea (antrenor principal Gloria): ”Este diferenţă mare între noi şi Steaua, mai ales că ne-au lipsit patru titulari, iar cei care i-au înlocuit s-a văzut că sunt de eşalonul trei, nu de Liga I. Am scăpat bine. Steaua a câştigat meritat, joacă cel mai bun fotbal, stau foarte bine fizic, au cel mai valoros lot, dacă lipseşte unul sau altul nu se vede. N-am de ce să fiu supărat, că nu m-a bătut Fulgerul Bragadiru. Cred că e anul Stelei”

Sebastian Moga (antrenor secund Gloria): ”Am întâlnit cea mai în formă şi cea mai bună echipă a campionatului. A fost o victorie meritată a Stelei. Nu am mai fost acea echipă ambiţioasă de la meciul cu Dinamo. Ne-am pus mari speranţe în acest meci şi trebuie să tragem tare în continuare pentru a obţine victorii în următoarele meciuri. Am făcut prea multe greşeli individuale, dar şi colective. După meciul cu Dinamo eram foarte încrezători că ne putem salva de la retrogradare, dar aşa suntem noi, trecem foarte repede de la o extrema la alta. La o echipă mică, cum suntem noi, se simte când lipsesc doi-trei titulari”

Gigi Becali (finanţator Steaua): ”Nu am avut nicio emoţie. N-am mai fost aşa liniştit în lojă de vreo şapte-opt ani, am avut 3-0 în minutul 30. Cum să ne oprească Gloria Bistriţa? Steaua nu poate fi învinsă la ora asta. Am crezut că va fi puţin mai greu fiindcă nu ştiam cum vom juca, nu erau Tănase şi Chipciu. Am spus mereu că am încredere în Mihai Costea. Mă bucur că avem forţă mare, nu dăm nicio şansă adversarului. Până acum adversarii spuneau că vin în Ghencea să bată, de acum când joacă aici să se roage să nu ia multe. Steaua face spectacol, pasează bine, dă siguranţă, este foarte puternică”

Mihai Stoica (manager general Steaua): ”Am obţinut o victorie reconfortantă, în faţa unui adversar care o învinsese în deplasare pe Dinamo, rivalul cu care ne vom confrunta în etapa următoare. Puteam marca mai multe goluri. Acum suntem lideri la toate capitolele, şi la puncte, şi la goluri marcate, şi la goluri primite, şi la numărul de victorii şi înfrângeri”

Laurenţiu Reghecampf (antrenor principal Steaua): ”Am reuşit să continuăm ce am început, ce am arătat în ultima vreme. Am făcut un meci bun, am marcat patru goluri, ne-am mai creat câteva situaţii clare şi faze frumoase. Le-am cerut băieţilor să joace până la fluierul final şi să marcheze de cât mai multe ori. Am mai şi ratat, dar ce mai poţi să spui la 4-0? Steaua are cel mai valoros lot, este diferenţă de valoare între Steaua şi Gloria. Spectacol faci când marchezi multe goluri, noi aşa am pregătit meciul. Bine, şi dacă învingeam cu 1-0, tot trei puncte erau”

Mihai Costea (atacant Steaua): ”A fost mai greu până am dat primul gol, apoi ne-am făcut meciul mai uşor. Puteam să mai înscriu, dar am avut şi ghinion. Sunt mulţumit că a câştigat echipa”

Raul Rusescu (atacant Steaua): ”Am făcut un joc foarte bun, pe care l-am controlat de la început până la sfârşit. Scopul nostru a fost să marcăm repede, ştiam că se vor demoraliza şi vor cădea dacă reuşim acest lucru. Mă simt bine ca şi golgeter al campionatului, am muncit foarte mult”

Celelalte meciuri din etapa a 13-a a Ligii I: Universitatea Cluj – Oţelul Galaţi 1-1, FC Braşov – Petrolul Ploieşti 0-1, Astra Giurgiu – CSMS Iaşi 1-0, CS Turnu Severin – CFR Cluj 1-3, Concordia Chiajna – Rapid Bucureşti 0-0, Ceahlăul Piatra Neamţ – Dinamo Bucureşti 0-0, Gaz Metan Mediaş – FC Vaslui 1-0, Viitorul Constanţa – Pandurii Târgu Jiu 2-0.