Una caldă, una rece! Metalul Reşiţa – Gloria 2-2. Ce spun Remus Vlad şi Cristian Coroian (FOTO)

Echipa bistriţeană a condus la pauză cu 2-0 în ultima etapă a turului play-off-ului de promovare în Liga I, dar s-a văzut egalată în repriza a doua şi a ratat şansa unei victorii care ar fi apropiat-o de ocupanta locului 2. ”Jucătorii trebuie să realizeze că meciul nu se termină la pauză”, a spus Remus Vlad. ”Sperăm să se respecte regulamentul în cazul CSU Craiova” a menţionat Cristian Coroian.

1 resita gloria po 2 resita gloria po 3 resita gloria po 4 resita gloria po

În ultima etapă a turului play-offului, Gloria Bistriţa a întâlnit în deplasare formaţia Metalul Reşiţa, împotriva căreia înregistrase o victorie (1-0) şi o înfrângere (1-2) în sezonul regulat.

Gloria a deschis scorul în minutul 19 prin Daniel Brumă, care a înscris cu un şut la semiînălţime, în stânga portarului, după ce a rămas singur cu Zimmermann, şi a dus tabela la 2-0 în minutul 42, când Marius Feher a transformat o lovitură de la 11 metri. 2-0 la pauză pentru echipa bistriţeană. ”Ne conduc cu 2-0 pentru că suntem prea moi. Câte şuturi aţi tras la poartă? Unul singur! E 2-0, nu mai avem ce pierde! Ori luăm două, ori patru, tot aia e. Vreau să văd că sunteţi bărbaţi adevăraţi, că vă duceţi peste ei. Putem întoarce rezultatul!”, le-a spus la cabine antrenorul gazdelor, Marian Pană, jucătorilor săi. Şi într-adevăr, în repriza a doua lucrurile s-au schimbat total. Mai întâi, Metalul a redus din handicap din penalty, marcator Adrian Stoica în minutul 52. Gazdele au restabilit egalitatea în minutul 60: O. Vasile a executat un corner de pe dreapta, iar Ionuţ Popescu a reluat cu capul în plasă din 6 metri.

5 resita gloria po 6 marius feher 10 mai 7 resita gloria po 8 resita gloria po

Gloria Bistriţa a acumulat 21 de puncte şi a rămas pe locul 3 în clasament. În urma rezultatelor înregistrate, diferenţa faţă de poziţia a 2-a, ocupată de CS Universitatea Craiova, şi de urmăritoarele CSM Râmnicu Vâlcea şi Metalul Reşiţa, este neschimbată, trei respectiv un punct.

Odată cu această rundă s-a încheiat prima parte a play-off-ului, urmând să înceapă jocurile-revanşă dintre cele şase formaţii participante la această fază a Ligii a II-a.

9 resita gloria po 10 dan matei 10 mai 11 resita gloria po 12 calin albut 10 mai

remus vlad DT ACF”Jocul a fost pregătit foarte bine, echipa a aplicat un joc consistent cu mult conţinut tactic, s-a văzut şi pe tabelă. A fost poate cea mai bună repriză din punct de vedere tactic. În repriza a doua, lejeritatea unor momente putea să ne aducă într-o situaţie neplăcută, puteam şi să pierdem meciul. Albuţ a fost exemplar, şansa ne-a ajutat. Aş vrea să atrag atenţia jucătorilor în legătură cu acele momente de lejeritate. Atâta timp cât ei nu realizează că meciul ţine până când fluieră arbitrul, putem să mai păţim ca acum. E important că am luat un punct, dar puteam câştiga lejer acest joc, ne apropiam de Craiova şi puteam urca pe locul 2. S-ar putea ca şi locul 3 să aducă promovarea. Am avut o şansă mare de a urca în clasament. Orice motive ar fi, şi jucătorii au destule, trebuie să îşi respecte meseria. Ne batem în continuare pentru locul 2. La pauză ei au crezut că e gata meciul”, a declarat directorul tehnic al Gloriei Bistriţa, Remus Vlad.

”Fiecare antrenor îşi doreşte să câştige. Având în vedere modul în care au decurs lucrurile, suntem nemulţumiţi că nu am reuşit să învingem. Am făcut o primă repriză bună, în care puteam să mai înscriem. Din păcate, a venit o a doua repriză mai slabă în care cristian coroian 10 maiReşiţa a avut iniţiativa şi chiar putea să câştige meciul. Noi am dominat prima parte, gazdele repriza a doua. Per ansamblu, e un rezultat echitabil. O să vedem la final cui îi serveşte acest rezultat, eu cred că nu e bun pentru nicio echipă, având în vedere obiectivele pe care le au. Se mai întâmplă, nu numai în România, când ai 2-0 să existe o relaxare sau să crezi că meciul e câştigat. A intervenit o suficienţă, Reşiţa a venit cu elan şi a dat două goluri rapid. Se mai întâmplă în fotbal. Diferenţa în clasament a rămas aceeaşi. Avem probleme cu partea financiară, dar încercăm să promovăm. Din punct de vedere sportiv, cred că CSU Craiova şi ASA Tg. Mureş sunt cele mai bune echipe, au investit mulţi bani, au jucători cu experienţă. Să vedem acum ce se va întâmpla cu dreptul de promovare al CSU Craiova, noi sperăm să se respecte regulamentul, atât sperăm. Noi ar trebui să primim licenţa, cu insolvenţa s-a rezolvat în parte”, a spus antrenorul principal al echipei bistriţene, Cristian Coroian.

”Este un semieşec, dar e practic eşec, pentru că a fost pe teren propriu. Prima repriză a fost poate cea mai slabă de când sunt eu la Reşiţa, iar a doua poate cea mai bună. E greu de înţeles. Până la urmă, echipa a arătat că poate, a revenit, puteam să câştigăm. Am câştigat un punct muncit. Vom analiza de ce am jucat atât de slab în prima repriză. Nu sunt supărat. Sunt momente când ne depăşim condiţia. Sigur, e păcat că n-am învins. Obiectivul apasă pe umerii jucătorilor, deşi ei ştiu că nu li se vor tăia capetele dacă nu reuşim. E doar o şansă a noastră de care ar trebui să profităm, dar e foarte greu”, a afirmat tehnicianul formaţiei Metalul Reşiţa, Marian Pană.

Metalul Reşiţa: Zimmermann – R. Cristian (Enescu 55), I. Popescu, Nogo, Murgoci – Breşneni, Vaştag (Ad. Stoica 46) – O. Vasile, Opriţa, I. Szabo – S. Mureşan (Făgărăşanu 69). Antrenor: Marian Pană

Gloria Bistriţa: Albuţ – Țârcă, Hlinca, D. Matei, C. Roşu (Gaşpar 66) – Budăcan, Feher, Nalaţi, M. Chiţu – O. Bucur (R. Mărginean 79), Brumă (Al. Pop 82). Antrenor: Cristian Coroian. Director tehnic: Remus Vlad

Stadion: ”Mircea Chivu” – Reşiţa. 10.05.2014. Arbitri: Florin Miron – Eduard Ungureanu, Bogdan Gheorghe (toţi din Bucureşti) – Sorin Tarcea (Timişoara). Observatori: Petre Mehedinţu (Timişoara), Vasile Marc (Cluj-Napoca)

Celelalte partide din etapa a 5-a a play-off-ului Ligii a II-a, Seria 2: CSM Râmnicu Vâlcea – CS Universitatea Craiova 0-0, ASA Târgu Mureş – FC Olt Slatina 1-0.

Clasament1. ASA Târgu Mureş – 30 de puncte (golaveraj 20-10); 2. CS Universitatea Craiova – 24 de puncte (20-17); 3. Gloria Bistriţa – 21 de puncte (16-15); 4. CSM Râmnicu Vâlcea – 20 de puncte (15-14); 5. Metalul Reşiţa – 20 de puncte (15-18); 6. FC Olt Slatina – 9 puncte (7-19). Vor promova în Liga I primele două clasate la finalul celor zece runde.

În etapa a 6-a din play-off, prima din retur, Gloria Bistriţa joacă, tot în deplasare, cu CSM Râmnicu Vâlcea – sâmbătă 17 mai, ora 11.00. În tur a fost 1-1.