Social Sport

Victorie de serviciu: Gloria – Arieşul Turda 2-1

Echipa bistriţeană a câştigat cu emoţii în faţa ultimei clasate, după un meci spectaculos şi tensionat. Ambele formaţii au ratat câte o lovitură de la 11 metri. Gloria e pe primul loc, chiar şi cu un joc mai puţin disputat, pentru că Timişoara a pierdut la Oradea, iar FC Argeş a făcut egal acasă.

Gloria a susţinut vineri 14 octombrie, în faţa propriilor suporteri, meciul din etapa a 9-a a Seriei a 2-a a ligii secunde, în compania celor de la Arieşul Turda, lanterna roşie a clasamentului.

N-a fost o simplă joacă de copii, chiar dacă Gloria a deschis devreme scorul, în minutul 14, când, după o lovitură liberă executată rapid, Albert Voinea a scăpat singur cu portarul, l-a driblat şi a trimis în poarta goală. Arieşul a egalat rapid, în minutul 17, prin Cătălin Bucur, care a profitat de o bâlbâială în apărarea gazelor. Gloria putea trece în avantaj în minutul 24, atunci când centralul a arătat punctul cu var după un fault asupra lui Velcovici. Paul Anton şi-a asumat sarcina executării penaltiului, dar a ratat.

Imediat după reluare, în minutul 51, Vali Năstase a dus-o pe Gloria în avantaj, transformând cu sânge rece o lovitură de pedeapsă acordată în urma unui henţ în careu al lui Pop. Patru minute mai târziu, din nou 11 metri, al treilea în acest meci, dar acum pentru Arieşul, după o intrare imprudentă a lui David Reano. Autorul golului oaspeţilor, Cătălin Bucur, a vrut să imite scăriţa lui Mutu din jocul cu Belarus, însă a avut o execuţie de toată jena. Irimia a agăţat balonul, iar scorul s-a menţinut. 1-1 la penaltiuri ratate, dar 2-1 pe tabelă. A rămas 2-1 până la final, chiar dacă oaspeţii au forţat egalarea şi au mai nimerit o dată transversala, prin acelaşi Bucur. Din minutul 65, turdenii au jucat în zece oameni, după eliminarea lui Străuţ pentru două galbene.

La formaţia pregătită de Nicolae Manea, rezervă de portar la partida de vineri a fost în premieră Filip Lăzăreanu, 30 de ani.

Chiar şi cu un meci mai puţin disputat, Gloria este pe locul 1, după ce FC Timişoara a pierdut la Oradea, iar FC Argeş a scos doar o remiză acasă cu FC Bihor.

Gloria: Irimia – Peteleu, Tudose (Reano 29), V. Năstase, Cafasso – R. Mărginean, Anton – Keita, Predescu (Marcos 72), Velcovici (Cr. Constantin 60) – A. Voinea. Antrenor Nicolae Manea.

Stadion: Municipal Gloria – Bistriţa. Arbitri: Bogdan Hanceariuc (Iaşi) – Cătălin Brânză, Ciprian Iovu (ambii din Botoşani) – Attila Balint (Odorheiu Secuiesc). Observatori: Tiberiu Szatmari (Târgu Mureş), Zoltan Tamaş (Odorheiu Secuiesc).

Celelalte jocuri din runda cu nr. 9 a seriei de vest: UTA Arad – Gaz Metan Severin 3-1, Juventus Bucureşti – CSM Rm. Vâlcea 1-2, FC Argeş – FC Bihor 0-0,  Mureşul Deva – Alro Slatina 0-1, Luceafărul Oradea – FC Timişoara 1-0, FC Maramureş – Unirea Alba Iulia 2-2, Chindia Târgovişte – FC Olt 2-1.

Clasament: 1. Gloria Bistriţa 18 puncte (golaveraj 16-7), 2. FC Timişoara 18 puncte (14-9), 3. FC Argeş 16 puncte, 4. Unirea Alba Iulia 15 puncte, 5. Chindia Târgovişte 15 puncte, 6. UTA Arad 13 puncte, 7. Mureşul Deva 12 puncte, 8. FC Maramureş 11 puncte, 9. Gaz Metan Severin 11 puncte, 10. Luceafărul Oradea 11 puncte, 11. CSM Rm. Vâlcea 10 puncte, 12. Juventus Bucureşti 9 puncte, 13. Alro Slatina 9 puncte, 14. FC Bihor 9 puncte, 15. FC Olt 8 puncte, 16. Arieşul Turda 4 puncte.

Notă: Gloria Bistriţa, Gaz Metan Severin, FC Bihor şi Mureşul Deva au câte un joc mai puţin disputat, meciurile lor fiind amânate.

Gloria joacă marţi 18 octombrie, de la ora 16.30, pe teren propriu, restanţa cu Gaz Metan Severin din etapa a 8-a.

Precedentele rezultate ale Gloriei: 1-1 la Chindia Târgovişte, 2-1 cu FC Olt, 4-0 la Mureşul Deva, 2-2 cu FC Timişoara, 3-1 la FC Argeş, 1-0 cu Unirea Alba Iulia, 1-1 la Juventus Bucureşti.

Pentru a vedea o galerie foto de la meciul Gloria Bistriţa – Arieşul Turda, click aici