Social Sport

Victorie pe muchie de cuţit: FC Maramureş – Gloria Bistriţa 0-1

În urma unui joc de luptă, echipa bistriţeană a smuls toate cele trei puncte, reuşita eliberării aparţinându-i lui Silvăşan (80). Gloria rămâne pe primul loc în Seria a 2-a a diviziei secunde, la egalitate de puncte şi de golaveraj cu FC Timişoara, dar cu un număr mai mare de goluri marcate, 23 faţă de 21.

În etapa a 12-a din Seria a 2-a a ligii secunde, Gloria Bistriţa a întâlnit sâmbătă 5 noiembrie, în deplasare, formaţia FC Maramureş Universitar Baia Mare, un adversar tradiţional în amicalele din intersezon ale ”alb-albaştrilor”.

Cu numeroase absenţe, Irimia, Tudose, V. Năstase, Predescu, Cr. Constantin, Marcos sau Şomodi, Gloria s-a impus la limită, scor 1-0 (0-0), golul de trei puncte fiind înscris în minutul 80 de Cristian Silvăşan, care a trimis cu capul în plasă după o centrare de pe stânga a lui Velcovici.

În prima repriză, Silvăşan (în imagine) respectiv Gego, au irosit cele mai importante oportunităţii. După pauză, ocaziile de poartă au fost şi mai rare, jocul fiind presărat cu destule durităţi. Gazdele au rămas în 8 jucători de câmp, după eliminările lui Oltean (66) şi Duruş (87), care au văzut câte două cartonaşe galbene.

Gloria: Lăzăreanu – Peteleu, Reano, Feher, Cafasso – R. Mărginean, Anton (Curtuiuş 72) – Keita (A. Voinea 67), D. Stan, Velcovici – Silvăşan (Lupaşcu 90). Antrenor Nicolae Manea.

Stadion: Viorel Mateianu – Baia Mare. Arbitri: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea) – Dorin Mudura (Oradea), Marius Nicoară (Băile Herculane) – Istvan Kovacs (Carei). Observatori: Gheorghe Bologan (Oradea), Zaharia Ciev (Timişoara).

La finalul partidei, antrenorul Nicolae Manea s-a declarat foarte mulţumit pentru cele trei puncte. ”Felicit echipa pentru acest rezultat. Ştiam că întâlnim o echipă bună, care joacă fotbal, cu fotbalişti tineri şi talentaţi şi cu atât mai mult sunt mulţumit că am câştigat. Nu cred că gazdele se aşteptau să aibă doi jucători eliminaţi sau să piardă. Sincer, după prima repriză m-aş fi bucurat şi cu un rezultat de egalitate, dar am obţinut o victorie foarte importantă în lupta pentru promovare. Repriza a doua a fost imprevizibilă, cu două eliminări. Am jucat cu o echipă de care m-am temut şi care practică un fotbal peste nivelul Ligii a II-a, aşa că mă bucur că am făcut 27 de puncte. Ne aşteaptă meciuri grele şi în continuare, dar trebuie să nu mai pierdem până la finalul turului, pentru a avea o iarnă liniştită. Ne dorim să facem punctaj maxim până la sfârşitul anului. Urmează un joc greu cu FC Bihor şi vrem neapărat să învingem”, a spus Manea.

Celelalte jocuri din etapa cu nr. 12 a Seriei a 2-a: Gaz Metan Severin – Chindia Târgovişte 1-2, Alro Slatina – Arieşul Turda 2-0, FC Olt – Juventus Bucureşti 0-0, Unirea Alba Iulia – Mureşul Deva 1-0, UTA Arad – Luceafărul Oradea 2-3, FC Timişoara – FC Argeş 3-0, FC Bihor – CSM Rm. Vâlcea 2-0.

Clasament: 1. Gloria Bistriţa 27 puncte (golaveraj 23-11), 2. FC Timişoara 27 puncte (21-9), 3. Unirea Alba Iulia 20 puncte, 4. FC Argeş 19 puncte, 5. Chindia Târgovişte 19 puncte, 6. Alro Slatina 18 puncte, 7. Luceafărul Oradea 18 puncte, 8. UTA Arad 16 puncte, 9. FC Bihor 16 puncte, 10. FC Maramureş 14 puncte, 11. Gaz Metan Severin 14 puncte, 12. CSM Rm. Vâlcea 13 puncte, 13. Mureşul Deva 13 puncte, 14. FC Olt 12 puncte, 15. Juventus Bucureşti 10 puncte, 16. Arieşul Turda 7 puncte.

În etapa a 13-a, Gloria joacă pe teren propriu cu FC Bihor Oradea, sâmbătă 12 noiembrie, de la ora 16.15.

Precedentele rezultate ale Gloriei: 1-1 la Chindia Târgovişte, 2-1 cu FC Olt, 4-0 la Mureşul Deva, 2-2 cu FC Timişoara, 3-1 la FC Argeş, 1-0 cu Unirea Alba Iulia, 1-1 la Juventus Bucureşti, 2-1 cu Arieşul Turda, 2-1 cu Gaz Metan Severin, 0-2 la UTA Arad, 4-1 cu CSM Rm. Vâlcea.