Bistrițeanul Adrian Tamaș, care și-a pierdut vederea în timpul liceului, va pedala pe o distanță de 700 de kilometri până la Marea Neagră, însă nu de unul singur, ci în tandem.
”Adi iubește bicicletele. Soarta însă l-a pus în fața unei grele încercări pe când era abia un puști de liceu când și-a pierdut vederea. Lumea lui s-a schimbat radical atunci și părea că va trebui să uite și de iubirea lui pentru mersul pe două roți. Adi însă nu s-a lăsat doborât de cruzimea destinului și nu și-a pierdut nici pofta de viață, nici iubirea pentru biciclete. A căutat soluții, a găsit una. Acum 5 ani a venit la noi și ne-a spus că și-ar dori o bicicletă tandem, să poate simți iar oboseala plăcută a pedalatului și vântul cum șuieră pe lângă cască. Din Bistrița până la mare!Ne-a impresionat și inspirat pasiunea lui pentru ciclism și țelul lui de a pedala aproape 700 de kilometri și, împreună cu câțiva oameni binevoitori, l-am ajutat atunci să-și achiziționeze bicicleta.
Duminică, Adi va porni în sfârșit împreună cu Andrei, spre mare. Îi dorim drum bun și lipsit de primejdii, și așteptăm vești din aventura sa!”, a scris pe Facebook Bistritz Bike Shop.










Felicitări pentru curaj si voința. Sa aveți drum bun si sa reveniți cu bine.
Foarte Frumos, Dumnezeu sa îl ajute să ajungă cu bine.!
Un baiat ambitios ! Drum bun si fara evenimente nedorite !