Elevii de clasa a VIII-a din județul Bistrița-Năsăud susțin luni, 22 iunie 2026, prima probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale, cea la Limba și literatura română.
Pentru desfășurarea examenului, Comisia județeană a stabilit 52 de centre de examen, prin arondarea unităților școlare care au o singură clasă de a VIII-a la alte școli aflate în apropiere.
Lucrările candidaților vor fi evaluate în centrul de evaluare organizat la Colegiul Tehnic INFOEL din Bistrița.
Evaluarea Națională continuă cu proba scrisă la matematică, iar elevii care au urmat studiile într-o limbă a minorităților naționale vor susține și proba scrisă la limba și literatura maternă.
Potrivit datelor Inspectoratului Școlar Județean, la simularea Evaluării Naționale 2026, desfășurată în luna martie, au fost înscriși 2.652 de candidați, dintre care 2.429 au fost prezenți la probe.
Rezultatele obținute la Evaluarea Națională vor conta în procesul de admitere la liceu.










Adaugă comentariu