În contextul codurilor roșii de temperaturi extreme și disconfort termic deosebit de accentuat, în Bistrița sunt amenajate trei puncte de hidratare: pe Pietonalul Liviu Rebreanu, în Piața Decebal și în zona Bisericii ”Sfânta Ana” de la Big.
Primăria Bistrița recomandă cetățenilor să folosească aceste puncte ori de câte ori este nevoie și să acorde o atenție deosebită persoanelor vulnerabile: vârstnici, copii și persoane cu afecțiuni cronice:
”În această perioadă, recomandăm evitarea deplasărilor și a efortului fizic intens în intervalul 11:00 – 18:00, consumul constant de lichide, evitarea alcoolului și a băuturilor cu mult zahăr sau cofeină, purtarea hainelor lejere, deschise la culoare, precum și petrecerea timpului, pe cât posibil, în spații răcoroase și umbrite. Totodată, facem apel la cetățeni să păstreze legătura cu persoanele în vârstă și să le ofere sprijin dacă au nevoie. Reamintim, de asemenea, că este interzisă lăsarea copiilor sau a animalelor de companie în autoturisme parcate la soare, chiar și pentru perioade scurte de timp. Temperaturile ridicate și uscăciunea cresc semnificativ riscul producerii incendiilor. Rugăm cetățenii să evite utilizarea focului deschis în apropierea vegetației uscate și să nu arunce resturi de țigări la întâmplare. În caz de urgență, apelați numărul unic 112. Primăria municipiului Bistrița recomandă tuturor cetățenilor să manifeste prudență și responsabilitate în această perioadă”.
Totodată, având în vedere temperaturile deosebit de ridicate din această perioadă, bisericile din Bistrița-Năsăud vor fi deschise pe tot parcursul zilei, oferind persoanelor afectate de căldură un spațiu răcoros pentru odihnă. Totodată, în aceste lăcașuri de cult va fi pusă la dispoziția cetățenilor apă potabilă, pentru hidratare, a anunțat Instituția Prefectului.










Adaugă comentariu