A 8-a victorie consecutivă pentru Gloria în Liga Florilor, a 5-a anul acesta

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, recent calificată în sferturile EHF European League, a trecut în deplasare de SCM Universitatea Craiova (locul 6) în etapa a 16-a a Ligii Florilor la handbal feminin și rămâne pe locul 3 în clasament, la egalitate de puncte cu Rapid.

Echipa pregătită de selecționerul Florentin Pera s-a impus la Craiova cu scorul de 27-25 (16-14).

Au marcat: Sonia Seraficeanu – 6, Paula Posavec – 5, Cristina Laslo – 5, Tamires Frossard – 3, Gnonsiane Niombla – 3, Laura Pristăvița – 2, Ida Dahl – 2, Bianca Bazaliu – 1.

În poartă, Iulia Dumanska a avut 8 intervenții reușite din 20 de aruncări ale adversarelor, iar Renata de Arruda – 5 din 16.

Este a cincea victorie pentru Gloria din tot atâtea posibile în campionat anul acesta și totodată a opta consecutivă în Liga Florilor. Gloria este neînvinsă în 2024: cinci victorii în Liga Florilor, trei victorii și un egal în Grupa C a EHF European League. Ultima înfrângere a fost pe 2 noiembrie 2023, în etapa a 8-a din campionat, în deplasare cu CSM București.

În etapa viitoare, a 17-a, Gloria va juca pe teren propriu cu HC Zalău, miercuri 21 februarie, de la ora 17.30. Meciul nu va fi televizat.

3 comentarii

• N-am inteles de ce Pro Arena n-a transmis meciul. Putea sa transmita macar repriza a 2-a . Nu cred ca echipa bistriteana s-a opus. Urmarind meciul am constatat ca au fost ceva sincope in jocul echipei , atat in prima repriza , cand la un moment dat scorul a ajuns 10-6 pentru Craiova (dupa ce fusese 5-5) cat si pe la mijlocul reprizei secunde , cand Gloria a primit (cred) 3 goluri consecutive si de la scor favorabil pentru echipa noastra (la o diferenta de 2 goluri) s-a ajuns a scorul de 21-20 in favoarea echipei oltene. Apoi „fetele” s-au mobilizat atat cat a fost necesar pentru castigarea meciului. Urmarind evolutia scorului si indarjirea cu care s-au luptat jucatoarele CSM Craiova azi , ma mir si mai tare de ce si cum de si-au permis sa piarda acasa cu Mioveni. Si-au facut-o cu mana lor si nu cred ca mai au vreo sansa la locul 5 in acest sezon. Felicitari antrenorilor si jucatoarelor care in ciuda oboselii acumulate , dupa meciuri disputate din trei in trei zile , si dupa mii de Km parcursi , au obtinut acest rezultat foarte bun care mentine echpa bistriteana pe podium.

22
    1
  • Începutul de meci a fost greoi, pentru ambele echipe, (practic s-au anihilat reciproc), tempoul a fost scăzut, cu atacuri prelungite și plictiseală multă pt spectatori .
    S -au înscris puține goluri , cred ca prin minutul douăzeci scorul era 8-5 pt Craiova. Cred că Gloriei nu prea îi convin adversarele care temperează jocul.
    Am fost tot timpul încrezător ca echipa noastră va câștiga.
    Gloria este “ o ladă de scule”🧰, din care antrenorul extrage uneltele de care are nevoie pt a desface apărarea adversa. Uneori are nevoie de doi pivoți , uneori de 7 contra 6, uneori are nevoie de doi centri , când se face marcaj om la om la Laslo , uneori are nevoie de 5+1 (Ida Dahl), uneori are nevoie de Dumanska,
    În unele meciuri ca cel de la Nantes merge jocul interilor (Bazaliu), în altele , de exemplu azi a mers jocul extremelor (Posavec și Seraficeanu) .
    Meciul e lung, și în “ lada de scule “ avem tot ce ne trebuie pentru a deschide poarta adversa. Nu reușim cu o unealtă, încercăm cu altă, și încercăm altă metodă, și până la urmă tot câștigăm!

11
    7
  • Am văzut și înregistrarea meciul dintre a Rapid și acasă București , fără să cunosc rezultatul.
    Am impresia ca Rapid și-a dorit mai mult victoria, în timp ce CSM București nu s-a forțat, pt ca va fi campioana indiferent de rezultatul meciului cu Rapid.
    CSM avea 9 puncte avans, acum au 6 puncte avans.
    Sunt cu gândul la Champions League , la Bietigheim și la Odense !

Acest lucru a dezavantajat Gloria, care acum era pe locul doi, dacă CSM București lupta cu toate forțele!