Un accident rutier s-a petrecut luni dimineață la intersecția Drumului Dumitrei Vechi cu centura orașului, acolo unde șoferii intră cu greu pe drumul principal, neavând prioritate.
Cum centura este mai tot timpul aglomerată, fiecare încearcă să se strecoare cum poate, iar accidentele sunt la ordinea zilei.
Luni 1 iunie, în jurul orei 9.00, s-a petrecut un nou accident în această intersecție cu probleme în urma căruia o mașină a lovit un cap de pod, iar alta a ajuns într-un șanț la marginea drumului.
Un echipaj de pompieri, un echipaj de prim ajutor SMURD și echipajul de terapie intensivă mobilă SMURD au fost trimise la locul accidentului.
O femeie însărcinată, cu TCF și traumatism abdominal, a fost transportată la UPU SMURD Bistrița pentru investigații medicale suplimentare, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud.
”Din verificările efectuate la fața locului a reieșit faptul că un bărbat de 27 de ani din Șieu Odorhei, în timp ce conducea un autoturism, ajuns într-o intersecție a intrat în coliziune cu un alt autoturism, condus de un bărbat de 47 de ani din Bistrița. În urma impactului, cele două autoturisme au fost proiectate în afara părții carosabile. Accidentul s-a soldat cu rănirea a unei pasagere din autoturismul condus de bărbatul de 27 de ani. Ambii conducători auto a fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative”, a transmis Inspectoratul de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.












Au fost multe accidente in acest loc.
Cred ca e nevoie de semafor, ar creste siguranta traficului.
Ori te lasă careva căruia i se face milă și reușești să intri,ori pornesti cu viteză dar riști să ți-o iei în fund.Dacă întâmplător vrei s-o iei la stanga șansele să fi lovit cresc exponențial.Acea intersecție este de departe cea mai periculoasă din intreg orașul,uneori, cozile ajung până la trecerea la nivel situată la 150-200 de metri în spate.Acolo este obligatoriu un semafor, odată montat ar calma înclusiv boii ( foarte mulți)care au sensul giratoriu de la Flamingo si nu dau prioritate,de fapt intreaga centură a orașului este plină de capcane, la trecerea de pietoni de la gaz nu se dă prioritate pietonilor, la trecerea de pietoni de la Ario nu se dă prioritate,la trecerea din dreptul Capelei nu se dă prioritate,este o adevărată aventură ca pieton să nu fi pleznit de guțanii cu numere de SV/IS/ BT etc care trag după ei câte două trei platforme pline de epave.Poate se mișcă cineva mai cu talent ș-o rezolvă
Nu se iau decizii pt ca nimeni nu da socoteala.
Cei care ar trebui sa ia decizii pt a reglementa traficul daca vor sunt blocati de birocratie daca nu ce mai conteaza sa traiasca si serviceurile.
Ca la stat nimeni nu raspunde dar leafa merge. Cateodata mai dam si de un protest sa vada lumea ca facem ceva.
Hai cu autostrada.