Acoperișul unui bloc de pe strada Fântânele din Bistrița, luat de vânt, a căzut peste autoturisme parcate în proximitatea lui.
Oamenii au sunat la 112, iar pompierii au mers să înlăture lemnele.
Din fericire nu au fost surprinse persoane, dar s-au înregistrat pagube materiale la patru autoturisme, informează ISU Bistrița-Năsăud.
La fața locului au intervenit pompierii militari cu o autospecială de descarcerare, o autospecială de stins incendii și SVSU Bistrița.
Până duminică dimineață, în întreaga țară este valabilă o avertizare meteo de precipitații în general moderate cantitativ, intensificări ale vântului, vreme rece, polei, ghețuș, strat de zăpadă, viscol.

















Pagubele au fost cauzate de cei care au construit acoperișul. E a nu știu câta oară când astfel de improvizații își iau zborul la prima adiere de vânt.
În Țara lui Papură Vodă totul e posibil. Bine că nu a murit nimeni…
P.S. cine, cum ,când a construit acoperișul? Există autorizație? Cine a eliberat-o? Cine a verificat dacă totul e ok? Cine răspunde pentru pagube?
Dacă ne uităm putin acel acoperiș e mai slab de cum ar fi pe un coteț de porci. Din cîte știu nu cu mult timp în urmă a mai căzut acelaș acoperiș! Acum firma respectivă să despăgubească proprietari păgubiți.
Daa, papură -voda sau nuiele-voda!
Păcat !
Mai știți povestea ? 🌾🐽🐷
” Nu prea departe, fratele lui, Nuf-Nuf își construia și el o căsuță asemănătoare. Numai că a lui era din nuiele. Nuf-Nuf se străduia din răsputeri să isprăvească cât mai repede cu această- treabă plicticoasă.
Bătu pari în pământ, în jurul lor împleti nuiele, pe acoperiș așternu ramuri și gata. Hocus-pocus! Căsuța lui fu gata cât ai bate din palme!” 🐷
te rog tradu!
nu poate fi ancorat de centura structurii?
interzis gaurirea peretilor?
dar ce treaba are peretii….care s la etajele inferioare cu acoperisul de pe ….terasa?
Acoperisul se leaga de peretii de la etajul 1 si primaria nu da voie decat de peretii de la etajul 2 sa lege acoperisul?
Legal, de vină sunt proprietarii imobilului – blocului, iar asociația de proprietari va răspunde pentru pagube, personal sau prin asigurător – dacă este asigurată pentru așa ceva.
Apoi, proprietarii/asociația se poate îndrepta împotriva contructorului dacă poate face dovada execuției necorespunzătoare a lucrării.
Dar există oare un proiect legal, a cărui respectare să poată fi urmărită ?
Sau s-a făcut lucrarea – ”ieftin” – cu niște ”ceatârnari”, gabori de prin Toplița?