CSM Bistrița a pierdut la Corona Brașov și a căzut pe locul 9 în Liga Națională

În ultimul meci al etapei cu nr. 20, CSM Bistrița a pierdut în deplasare cu Corona Brașov, scor 27-30 (15-17), și a căzut o poziție în clasamentul Ligii Naționale de handal feminin, pe 9, la egalitate de puncte cu U Cluj.

În prima repriză, CSM Bistrița a condus la două goluri până la 7-5, apoi s-a mers cap la cap până la 10-10, moment în care gazdele s-au desprins la trei goluri. Diferența la pauză a fost de două, 17-15. Echipa bistrițeană a cedat în repriza secundă, iar Corona s-a dus încet dar sigur la șapte goluri în față (26-19). Când zarurile păreau aruncate, fetele antrenate de Horațiu Pașca au revenit în joc și s-au apropiat la două puncte, dar finalul a aparținut brașovencelor, care s-au impus cu 30-27. Portarii Bistriței, Ana Maria Măzăreanu și Cristina Sântămărean, au apărat fiecare câte o aruncare de la 7 metri.

Au înscris pentru CSM Bistrița: Laura Pristăvița – 9, Szilvia Szabo – 4, Magdalena Paraschiv – 3, Oana Chirilă – 3, Daniela Rațiu – 3, Andrada Maior Pașca – 2, Irina Ivan – 2, Oana Cârstea – 1.

Marcatoare Corona Brașov: Elena Dincă – 5, Andreea Pricopi – 5, Mihaela Briscan – 4, Laura Chiper – 4, Florentina Cartaș – 4, Adriana Crăciun – 4, Marilena Neagu – 3, Georgiana Ciuciulete – 1.

Partida, care a fost transmisă în direct de Digi Sport și Dolce Sport, a fost arbitrată de Octavian Fânață (Arad) și Ștefan Hendrea (Maramureș). Observator: Gheorghe Năsturel (Caraș Severin).

Celelalte jocuri ale etapei 20: Dunărea Brăila – CSM Roman 27-23, SCM Craiova – HC Zalău 25-23, U Cluj – Danubius Galați 25-18, Măgura Cisnădie – Unirea Slobozia 22-21. CSM București și HCM Rm. Vâlcea au stat.

Campionatul se întrerupe pentru dubla de pregătire a naționalei României cu Spania, urmând să se reia în 23 martie cu runda 21, atunci când CSM Bistrița va juca tot în deplasare, cu ultima clasată Unirea Slobozia.