Actualitate Recomandări

CSM Bistrița, în Final Four-ul Cupei României după un meci dramatic!

CSM Bistrița, locul 8 la finalul sezonului în Liga Națională de handbal feminin, și-a confirmat statutul de favorită al meciului din sferturile Cupei României cu Rapid USL Metrou București, nou promovată în prima divizie, și s-a impus în Capitală la capătul unui meci palpitant: 33-32 după ce la pauză conducea lejer cu 19-12.

Fetele antrenate de Horațiu Pașca s-au desprins încă din start și au ținut adversarele la o distanță de șapte goluri până la pauză. CSM a schimbat liniile, Rapid a reintrat în joc și a revenit incredibil pe tabelă: s-a apropiat la două goluri la începutul reprizei secunde și a preluat conducerea cu șapte minute înainte de final (29-28). CSM a condus apoi cu 31-30 și 32-31. În ultimul minut era 32-32. CSM ratează, Rapid ratează în superioritate numerică, pe contraatac Andrada Maior Pașca este faultată și se dă 7 metri. Cu trei secunde înainte de final, Daniela Crap transformă și duce echipa bistrițeană în semifinale după un meci interzis cardiacilor!

CSM Bistrița obține o performanță importantă, calificarea în Final Four-ul Cupei României, și ar putea visa chiar la un loc în cupele europene. Cu puțină șansă la tragerea la sorți, mai exact să nu cadă cu campioana CSM București în semifinale, echipa bistrițeană se poate lupta pentru dreptul de a juca în Europa.

Final Four-ul (semifinale, finala mică și finala mare) este programat în 19-20 mai la Ploiești. Tragerea la sorți a meciurilor are loc marți 16 mai, ora 11.00.

Au adus calificarea: Oana Chirilă – 5, Laura Pristăvița – 5, Daniela Crap – 5, Andreea Bărbos – 4, Andrada Maior Pașca – 3, Denisa Dorhoi – 3, Magdalena Paraschiv – 2, Daniela Rațiu – 2, Oana Cârstea – 2, Irina Ivan – 1, Gabriela Preda – 1.

Pentru Rapid au marcat: Oana Bucă – 8, Andreea Cruceanu – 6, Alexandra Trifan – 6, Roxana Bodârlău – 3, Andreea Trăilă – 3, Georgiana Brătulescu – 2, Cristina Niculae – 2, Alina Dobrin – 1, Laura Leahu – 1.

Kinetoterapeutul echipei bistrițene, Cătălin Rațiu, a precizat pe pagina de Facebook a clubului bistrițean: ”Motivele pentru care au absentat astăzi de pe teren anumite jucătoare sunt strict medicale. Vreau să vă aduc la cunoştinţă că Oana Chirilă are o accidentare la genunchiul stâng şi acum câteva zile a făcut o infiltraţie ca să poată juca în acest meci. Szabo Szilvia a făcut 3 injecţii în gambă să poată performa azi. Laura Pristăvița a făcut o serie de antiinflamatoare injectabile şi a jucat azi, iar Daniela Raţiu a suferit o leziune la nivelul genunchiului stâng şi nu a mai putut continua. Toate fetele care au intrat azi şi-au dat sufletul pentru a obţine o mare victorie”.

”Echipa noastră de suflet, CSM Bistrița în semifinalele Cupei României! Prin această victorie am ajuns în primele 4 echipe din această ediție a Cupei României și mă bucur foarte mult că toată încrederea și susținerea noastră, a bistrițenilor, nu a rămas fără ecou! Felicitări fetelor si staffului tehnic!”, a postat pe Facebook președintele CJ Radu Moldovan.

Celelalte partide din sferturile de finală ale Cupei României: SCM Craiova – Dunărea Brăila 28-18, Unirea Slobozia – CSM Roman 27-26, CSM București – HCM Rm. Vâlcea 37-21.