Au scăpat de-o grijă: Ceahlăul – Gloria 4-0

Fără o serie de titulari, unii accidentaţi şi alţii menajaţi în perspectiva meciului de campionat cu CFR Cluj, echipa bistriţeană a părăsit Cupa României-Timişoreana în faza şaisprezecimilor, fiind demolată în deplasare de Ceahlăul Piatra Neamţ.

Pentru partida de marţi 25 septembrie, de la Piatra Neamţ, antrenorul Gloriei, Nicolae Manea, nu a contat pe Marcos Moraes, Peteleu (accidentaţi), Dolha, Kanon, Romario, Zahiri, Anton, Curtuiuş (menajaţi).

În minutul 7, Bratu a fost deschis în careu, însă a fost blocat de Mohamed, iar două minute mai târziu Oghiniuc a respins de sub bară după o lovitură liberă şi o minge deviată de Golubovici. În urma cornerului rezultat, Ceahlăul a deschis scorul în minutul 10, fundaşul spaniol Aloisio Mohamed trimiţând în plasă cu capul din careul mic, dintre Oghinciuc şi Tudose. Gloria putea egala în minutul 14, însă Miron a deturnat lovitura de cap a lui Bratu. În minutul 37 goalkeeperul Gloriei a scos şutul lui Golubovici, pe care scria 2-0, iar peste două minute Bratu a avut egalarea în vârful bocancului, dar Miron s-a opus. Ceahlăul a mai înscris o dată până la pauză, în minutul 44, prin Gelu Velici, care a dejucat pasul la ofsaid al bistriţenilor, a pătruns în careu şi l-a executat din unghi pe portarul Gloriei, balonul strecurându-se printre picioarele nefericitului Oghinciuc.

Echipa bistriţeană a continuat să fie sparring partner, iar în minutul 61 Marian Constantinescu a pătruns nestingherit în careu şi a marcat pentru 3-0 cu un şut pe jos, conturile fiind definitiv încheiate. Nu s-a terminat aşa, pentru că Gelu Velici a făcut 4-0 ca în curtea şcolii, reuşind dubla în minutul 85.

Cu grijile campionatului pe cap, unde ocupă un loc retrogradabil, ”alb-albaştrii” au spus adio ediţiei 2012/2013 a competiţiei pe care au câştigat-o în 1994, dar care acum a părut o corvoadă pentru ei.

Ceahlăul Piatra Neamţ: Miron – A. Moreno, Mohamed, L. Cazan, Drugă – Tolimir (V. Achim 53), Onciu – M. Constantinescu (Bădescu 64), Velici, Ştefănescu (Margină 72) – Golubovici. Antrenor Constantin Enache

Gloria Bistriţa: Oghinciuc – Traşcă (Peica 77), Tudose, Reano, Cafasso – Feher, Enescu (Braganca 59) – Țârcă, Predescu, Ayza – Fl. Bratu (Laio 65). Antrenor Nicolae Manea

Stadion: ”Municipal Ceahlăul” – Piatra Neamţ. Arbitri: Adrian Cojocaru (Galaţi) – Vlad Bârleanu (Bucureşti), Marius Marchidanu (Brăila) – Bogdan Anghelinei (Galaţi). Observatori: Romeo Chihaia (Bucureşti), Tamas Zoltan (Odorheiu Secuiesc)

Următorul meci al Gloriei, în etapa a 10-a a Ligii I, este programat sâmbătă 29 septembrie, de la ora 19.00 (în direct la Digi Sport), pe terenul campioanei României, CFR Cluj.