Actualitate Recomandări

Bernadette Szocs, cea mai bună jucătoare din Europa!

(VIDEO) Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs, legitimată la CSM Bistrița, a câștigat turneul ITTF Europe Top-16 Cup, care a reunit la Montreux (Elveţia) cele mai bune 16 sportive de pe continent.

Szocs a învins-o în finală pe olandeza Jie Li, deţinătoarea trofeului, cu scorul de 4-1 (12-10, 8-11, 11-6, 11-5, 11-7), obținând o performanță răsunătoare.

„Nu m-am gândit că joc contra deţinătoarei trofeului, nu mi-a fost frică. Încrederea în forţele proprii e la cel mai înalt nivel. Simt că pot juca împotriva oricui”, a declarat ea pentru site-ul competiţiei.

La Montreux, Bernadette Szocs a pierdut doar un set, în finală. Ea a învins-o în primul tur pe Tatiana Bilenko (Ucraina) cu 4-0, în sferturi pe Georgina Pota (Ungaria) cu 4-0, iar în semifinală pe Matilda Ekholm (Suedia) cu 4-0.

Acest succes îi aduce lui un premiu în valoare de 6.000 de euro. Prin accesul în finală, ea şi-a asigurat prezenţa la Campionatele Mondiale individuale din această toamnă.