Berni Szocs, eliminată de la Rio cu echipa României: ”Am dat tot ce am putut”

Echipa feminină de tenis de masă a României, cu Bernadette Szocs (CSM Bistrița) în componență, a fost eliminată de Coreea de Sud, scor general 3-2, în primul tur al turneului olimpic de la Rio. Confruntarea dintre românce şi sud-coreene a durat peste trei ore.

Rezultatele întâlnirii Coreea de Sud – România sunt următoarele: Jeon Jihee – Elizabeta Samara 3-0 (11-6, 11-7, 11-7), Suh Hyowon – Daniela Dodean Monteiro 0-3 (6-11, 9-11, 9-11), Yang Haeun/Jeon Jihee – Bernadette Szocs/Daniela Dodean Monteiro 3-1 (12-10, 9-11, 13-11, 11-8), Yang Haeun – Elizabeta Samara 1-3 (8-11, 11-7, 10-12, 9-11), Suh Hyowon – Bernadette Szocs 3-2 (11-13, 14-12, 12-10, 9-11, 11-7).

Totul s-a jucat în ultimul meci în ultimul meci: Bernadette Szocs, 21 de ani, locul 78 mondial, contra Sun Hyowon. Berni a făcut un meci fantastic. A ridicat în picioare spectatorii de la Rio Centro 3. A luat primul set 13-11, a ratat trei mingi de set în cel de-al doilea, cedând cu 12-14. Al treilea a fost la fel de strâns, pierdut din nou în prelungiri, 10-12. Ea a egalat însă în setul 4 situația: 11-9. În decisiv, Szocs a condus cu 5-3, dar de la 7-7 a pierdut patru puncte consecutiv și a terminat meciul în lacrimi, scrie gsp.ro.

”Am dat tot ce am putut, îmi pare rău că am pierdut. Am jucat bine, sunt mulțumită de mine. Cred că la 1-0 acolo, dacă luam mingile de set avute, altfel ar fi stat lucrurile”, a spus Bernadette Szocs.