Având în vedere temperaturile deosebit de ridicate din această perioadă, de cod portocaliu și cod roșu, bisericile din Bistrița-Năsăud vor fi deschise pe tot parcursul zilei, oferind persoanelor afectate de căldură un spațiu răcoros pentru odihnă. Totodată, în aceste lăcașuri de cult va fi pusă la dispoziția cetățenilor apă potabilă, pentru hidratare, informează Instituția Prefectului.
Cetățenii sunt rugați să respecte recomandările autorităților pentru protejarea sănătății și prevenirea incidentelor cauzate de caniculă: să evite deplasările și expunerea la soare în intervalul orar 11:00 – 18:00; să consume suficiente lichide și să evite băuturile alcoolice sau cele cu un conținut ridicat de cofeină; să poarte haine lejere, deschise la culoare, și să utilizeze mijloace de protecție împotriva razelor solare; să acorde o atenție deosebită copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu afecțiuni cronice; să solicite sprijinul autorităților sau să apeleze serviciile de urgență în cazul în care observă persoane aflate în dificultate din cauza căldurii.
”Instituția Prefectului monitorizează permanent evoluția situației și menține legătura cu toate instituțiile implicate pentru a asigura aplicarea măsurilor necesare protejării populației. Îndemnăm cetățenii să dea dovadă de responsabilitate, solidaritate și grijă față de cei vulnerabili în această perioadă cu temperaturi extreme”, se arată într-un comunicat.










Era fain teiu’ din fata bisericii de la Coroana, mai aveai unpic de umbra