CSM Bistrița, învinsă la primul meci acasă. ”E un blestem!” (FOTO-VIDEO)

Echipa de handbal feminin CSM Bistrița a pierdut primul meci disputat pe teren propriu în noua ediție a Ligii Naționale, în etapa a 3-a, 20-23 (10-10) cu HCM Rm. Vâlcea, și a căzut pe locul 12 în clasament. Fetele antrenate de Horațiu Pașca au suferit a doua înfrângere în Liga Florilor, în timp ce oaspetele, pregătite de Aurelian Roșca, au obținut prima victorie.

În prima repriză, CSM Bistrița a luat avans de două goluri, 5-3, după care s-a mers cap la cap până la pauză, 10-10. În partea a doua, CSM a pornit în forță și s-a desprins la 14-11, însă oaspetele au egalat și au preluat conducerea tot la trei goluri, 21-18. Pe final, CSM a avut două jucătoare în plus pe teren iar la scorul de 19-21 a ratat un 7 metri. Scăpată de emoții, HCM a dus tabela la 23-20.

Cea mai bună marcatoare a echipei bistrițene a fost Laura Pristăvița cu 5 reușite. Au mai marcat: Szilvia Szabo (4), Daniela Rațiu (4), Almudena Rodriguez (3), Magdalena Paraschiv (2), Nicoleta Dincă (1), Alexandra Orșivschi (1). Viorica Țăgean a salvat 9 dintre mingile trimise de vâlcence pe poarta sa, având un procentaj de 29%.

”Mai în glumă, mai în serios stăteam și mă întrebam oare când scap de blestemul celui de-al treilea meci din campionat, jucat pe teren propriu. De patru ani de când antrenez în Liga Națională trăiesc chestia asta, mă rog, sper să scăpăm la anul. Am gestionat prost ultimele zece minute, au fost câteva momente-cheie în timpul jocului care nu au fost de partea noastră. Am ratat un 7 metri când erau două goluri diferență, iar în momentul în care am condus la trei goluri în repriza a doua, în minutul 42, cred că ne-am temur că putem câștiga acest meci. Le felicit pe fete pentru atitudine, să nu uităm că încă nu avem toată echipa 100%, am jucat cu două jucătoare de 23 și 24 de ani de mare viitor, până la urmă trebuie să avem și noi răbdare. Avem trei puncte din trei meciuri, așa am început și anul trecut și până la urmă lucrurile au fost în regulă. Urmează trei săptămâni de pauză în care avem mult de muncit multe lucruri de pus la punct și apoi suntem obligați să câștigăm la Slatina”, a declarat la final antrenorul Horațiu Pașca.

”Un meci foarte dificil. Îmi pare rău că am pierdut primul meci acasă din acest sezon, dar mă bucur că echipa a fost una determinată și mai bună decât în sezonul trecut. Felicit întreaga echipă și sper că vom învăța din acest meci. A fost o atmosferă incendiară, galeria și publicul fiind din nou la înălțime!”, a postat pe Facebook președintele CJ Radu Moldovan.

Campionatul se întrerupe trei săptămâni pentru programul echipei naționale. În etapa a 4-a, CSM Bistrița va juca sâmbătă 7 octombrie, în deplasare, cu CSM Slatina (ora 11.00, în direct pe TVR 2).

Celelalte partide ale etapei a 3-a: Rapid București – HC Zalău 25-27, CSM Roman – Danubius Galați 25-17, HCM Slobozia – Dunărea Brăila 18-26, Corona Brașov – U Cluj 30-23, SCM Craiova – CSM Slatina 34-23, Măgura Cisnădie – CSM București 18-27.