Actualitate

FC Bistrița nu moare, dar se predă. Gaz Letal Mediaș

(FOTO) FC Bistrița, ”lanterna roșie” a Seriei V din Liga a III-a, nu se retrage dar continuă să se târască în campionat, suferind a șasea înfrângere din tot atâtea posibile în acest an. În etapa a 21-a, intermediară, echipa bistrițeană a pierdut pe teren propriu cu Gaz Metan II Mediaș (locul 7), scor 1-3 (0-0), și rămâne cu 8 puncte (golaveraj 15-61).

Oaspeții au avut ocazii mari în prima parte, însă rezultatul a fost alb la pauză. În repriza a doua, Gaz Metan II s-a desprins în doar câteva minute (66 și 66) la 2-0. Otniel Sighiartău a reaprins speranțele într-un rezultat pozitiv, reducând din diferență (73). Medieșenii au ratat în minutul 79 o lovitură de la 11 metri, erou fiind portarul Raul Pop, care și-a salvat echipa de la goluri ca și făcute în multe alte faze clare. FC Bistrița a avut pe final șansa egalării, însă a irosit-o din câțiva metri. Gazul n-a mai iertat pe contraatac și a închis tabela în minutul 90, pecetluind o poveste cu final așteptat în care diferența de scor putea fi mult mai mare.

FC Bistrița a evoluat în formula: R. Pop – P. Pop, Nap, Minta, Prădan – Dobrea, Boerean, Candale, Tegbo – Dănilă, Sighiartău, Au mai jucat: D. Mureșan, Al. Lăcătuș. Antrenor: Valer Săsărman.

În etapa următoare, a 22-a, FC Bistrița, care se îndreaptă încet dar sigur spre retrogradare, joacă în deplasare cu vecina de clasament Recolta Dorolț, într-un meci al ”săracilor” seriei – sâmbătă 8 aprilie, ora 17.00.

Celelalte partide ale etapei cu nr. 21 din Seria V: Metalurgistul Cugir – Unirea Jucu 2-0, CS Iernut – FC Recea 1-0, Avântul Reghin – Sănătatea Cluj 3-0, Viitorul Ulmeni – FC Zalău 0-1, Unirea Dej – FC Hermannstadt 0-1, Recolta Dorolț – ASA Tg. Mureș II 1-0. CS Oșorhei a stat.