FC Bistrița a început returul cu stângul: eșec la Jucu în primul meci al anului

(VIDEO) FC Bistrița a pierdut la scor de neprezentare meciul disputat în deplasare cu Unirea Jucu, în etapa a 16-a, prima a returului și rămâne pe locul 14, penultimul, în Seria V a Ligii a III-a (8 puncte, golaveraj 13-45).

Formația gazdă, pregătită de fostul internațional Adrian Iencsi, s-a impus cu 3-0 (1-0) prin golurile marcate de Al. Pop (38), Crișan (58) și Budică (85), în condițiile în care FC Bistrița, cu o echipă încropită pe ultima sută înainte de startul returului, a trimis primul șut pe poartă în minutul 74.

Antrenorul Dorel Zegrean și directorul tehnic Eugen Voica au folosit următorul 11: R. Pop – Șoimușan, Prădan, D. Mureșan, Nap – Candale, P. Pop, Dobrea, Boerean – Orban, Sighiartău. Au intrat pe parcurs: Al. Lăcătuș, Mintal.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Gabriel Almaș – central, Sergiu Corb și Flavius Seiche (toți din Zalău). Observatori: Ion Hotico (Baia Mare), Mihai Țîra (Alba Iulia).

Antrenorul gazdelor, Adrian Iencsi, a spus că ”adversarul a fost slab calitativ, dar nu a fost un joc uşor, chiar a fost o victorie foarte  muncită. Mulţi dintre jucătorii lor au avut un fizic solid, câteva kilograme în plus, au fost destul de agresivi şi puteau doar prin luptă să ne pună probleme. Totuşi, s-a văzut calitatea superioară a noastră şi am obţinut o victorie importantă până la urmă”.

Înregistrarea partidei (pentru a vedea golurile, dați cursorul la minutele 37:30 din prima repriză respectiv 12:00 și 39:30 din repriza a doua):

În etapa viitoare, a 17-a, FC Bistrița joacă pe teren propriu cu ACS Fotbal Comuna Recea – vineri 10 martie, ora 15.00, Stadionul ”Jean Pădureanu”.

Celelalte partide din etapa a 16-a a Seriei V: ASA Tg. Mureș II – CS Iernut 2-1, Metalurgistul Cugir – Avântul Reghin 1-0, CS Oșorhei – Viitorul Ulmeni 3-1, Sănătatea Cluj – Gaz Metan II Mediaș 1-1, FC Zalău – FC Hermannstadt 0-0, ACSF Comuna Recea – Recolta Dorolț 0-0. Unirea Dej a stat.

Obiectivul clubului condus de Florin Sângeorzan este menținerea în a treia divizie, misiune foarte grea. În această primăvară, FC Bistrița ar putea obține finanțare de la Consiliul Județean, planul fiind ca din următorul campionat să fuzioneze cu Academia de Fotbal Gloria și să formeze o singură echipă a orașului, FC Gloria Bistrița.