Cădere liberă! Gloria – UTA 1-3. Coroian: Moment greu, dar obiectivul rămâne promovarea (FOTO)

După o partidă încinsă, cu trei eliminări, trei penalty-uri şi o accidentare gravă, Gloria a suferit prima înfrângere acasă în acest campionat, în faţa penultimei clasate UTA Arad. Chiar dacă a marcat după mai bine de patru luni, echipa bistriţeană a ajuns la al 6-lea meci consecutiv fără succes şi a căzut în afara locurilor de play-off. ”Regret! Atât am reuşit să facem”, a spus Cristian Coroian.

În etapa a 18-a din Seria 2 a Ligii a II-a, Gloria Bistriţa a întâlnit pe propriul teren formaţia UTA Arad, într-un meci important pentru ”alb-albaştri” în tentativa de a rămâne pe loc de play-off. Înainte de meci, clubul Gloria i-a urat ”La mulţi ani!” preşedintelui de onoare Jean Pădureanu (78 de ani sâmbătă), încarcerat la Penitenciarul Jilava. Pe tabela de marcaj a apărut şi mesajul: ”Mulţumiri, respect, recunoştinţă!”.

1 gloria uta 2 gloria uta 3 gloria uta 4 gloria uta

Ceea ce se dorea o renaştere a ”vampirilor” s-a transformat într-un coşmar. Gloria a intrat bine în joc şi a ratat o şansă bună în minutul 6, lovitura de cap a lui Curtuiuş fiind scoasă greu de Boşneag, care şapte minute mai târziu a boxat balonul la lovitura liberă executată de Nalaţi. Mingea a trecut la o palmă de bară după o centrare a lui Polgar în minutul 25. Încet-încet, UTA a înclinat terenul, în timp ce Gloria a abuzat de mingi lungi. Arădenii au intrat la pauză în avantaj şi cu un om mai puţin pe teren. Adrian Zaluschi l-a învins pe Albuţ cu un şut pe jos, la colţul lung, în minutul 39, iar în finalul primei reprize Faye a văzut al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

Lucrurile s-au încins şi mai tare după pauză. În minutul 58 s-a restabilit egalitatea numerică pe teren, Dan Matei văzând roşu direct pentru lovirea în careu a lui Sălăjan. În urma loviturii de la 11 metri acordate de central, UTA a mărit diferenţa la 2-0 prin Maximiliano Laso: Albuţ a apărat penalty-ul, însă argentinianul a fost pe fază şi a înscris. În minutul 67 Gloria a redus din handicap tot din penalty, la un henţ în careu al lui Diarra, autor Răzvan Radu. Gol al echipei bistriţene după mai bine de patru luni de secetă. Gloria a început goana după egalare, însă şi-a năruit şansele în minutul 77, când Olimpiu Bucur a văzut şi el cartonaşul roşu pentru o intrare la Zaluschi, jucător care a fost dus la ambulanţă pentru a primi îngrijiri medicale şi apoi la spital. Totul s-a terminat în minutul 81, când s-a încheiat şi sarabanda penalty-urilor. Hlinca l-a faultat pe Sălăjan, iar Ovidiu Popescu a transformat de la punctul cu var pentru 3-1 final.

Gloria continuă seria neagră, ajungând la a şasea partidă fără victorie, şi ocupă locul 7 (25 de puncte), care duce în play-out-ul de menţinere în Liga a II-a. CLICK pentru clasamentul detaliat al Ligii a II-a!

În clasamentul actual al play-out-ului, Gloria ocupă penultimul loc: 1. CS Mioveni – 19 puncte (10 jocuri), 2. UTA Arad – 14 puncte (8 jocuri), 3. FC Bihor – 13 puncte (9 jocuri), 4. FC Universitatea Craiova – 12 puncte (8 jocuri), 5. Gloria Bistriţa – 9 puncte (9 jocuri), 6. Minerul Motru – 6 puncte (8 jocuri).

5 gloria uta 6 gloria uta 7 gloria uta 8 gloria uta

Declaraţii după meci

”Am început bine meciul, am avut câteva oportunităţi de a da gol, n-am reuşit, dar am primit gol la prima fază mai periculoasă a celor din Arad. Chiar şi aşa, am început a doua repriză cu un om în plus şi aveam speranţe că putem întoarce rezultatul. Din păcate, a venit acea greşeală a lui Dan Matei, nepermisă pentru un jucător cu experienţa lui şi de acolo s-a rupt tot jocul. Regret că n-am reuşit să fac echipa să joace mai bine, să aibă o altă atitudine şi să câştige. Băieţii şi-au dorit, dar atât am reuşit să facem. Obiectivul echipei e în continuare promovarea, chiar dacă trecem printr-un moment greu. UTA ne-a învins de două ori în acest campionat. Jucătorii mei au făcut un meci destul de bun, prima repriză a fost bună, totul s-a întors după eliminarea lui Matei. Chiar şi aşa am avut şanse să egalăm la doi, din păcate aceeaşi problemă: dăm gol greu. Dacă nu marchezi, nu poţi să câştiga. Nu vreau să comentez arbitrajul. Nervozitatea a fost pe undeva normală, au fost meciuri când n-am reuşit să înscriem şi să câştigăm, şi-au dorit foarte mult să câştige, au jucat cu determinare. Au mai fost şi unele-altele în teren care i-au făcut mai nervoşi. Aşa e fotbalul, ce să facem. Din deplasare n-am reuşit să aducem mai multe puncte, acum am început să nu mai putem câştiga nici acasă, asta este o problemă”, a declarat directorul tehnic al Gloriei, Cristian Coroian.

”Am obţinut o victorie meritată, importantă. Am câştigat unde nu mai câştigase nimeni în acest campionat, în faţa unei echipe care a primit greu gol acasă. Am făcut un joc bun per total, chiar dacă am început prost meciul şi am suferit primele 15-20 de minute. Am echilibrat apoi şi repriza a doua cred că am controlat-o în totalitate, chiar dacă am profitat şi de eliminările jucătorilor de la Gloria. Aceste trei puncte ne dau moral, entuziasm pentru meciurile mult mai importante care urmează. Am câştigat, îmi vine greu să comentez de arbitraj. Din punctul meu de vedere, cred că eliminarea lui Matei a fost una meritată, din câte am văzut eu a fost o lovire intenţionată. În rest, mă bucur că am învins, ştiţi cum e, când câştigi treci cu vederea peste tot”, a spus tehnicianul oaspeţilor, Adrian Falub.

Sport sângeros

zaluschi salvareJucătorul arădean accidentat, Adrian Zaluschi, lovit în cap de Bucur, a suferit o triplă fractură craniană, fiind dus de urgenţă la Spitalul Judeţean Cluj, unde a fost operat sâmbătă dimineaţa.

”Într-adevăr, s-a confirmat tripla fractură, dar e vorba şi despre un hematom subdural. Băiatul a fost transferat la neurochirurgie la Cluj. E greu de spus acum în cât timp va reveni pe gazon”, a declarat Florin Voin, doctorul echipei UTA.

Cel care a condus operaţia a fost cunoscutul neochirurg prof. univ. dr. Ioan Ştefan Florian, care i-a eliminat jucătorului hematomul subdural şi i-a montat o plăcuţă de titan. ”Am discutat câteva minute cu profesorul Florian, care m-a asigurat că totul este în regulă, iar băiatul îşi va reveni. Iniţial, credeam că e o simplă comoţie, deşi intrarea jucătorului de la Bistriţa a fost foarte dură. Nu e posibil aşa ceva, jucătorii ar trebuie să se respecte mai mult între ei. Până la urmă, fotbalul e un sport, iar ei sunt parteneri de întrecere, nu duşmani. Mai bine nu câştigam la Bistriţa, iar Zaluschi să fie sănătos, în autocar, alături de colegi. Vedeţi dumneavoastră, fotbalişti ca el fac mari sacrificii pe bani puţini şi când se mai aleg şi cu astfel de accidentări care le pun în pericol viaţa te întrebi pentru ce toate astea? Dumnezeu să-i dea multă sănătate şi-l aşteptăm cât mai repede alături de noi”, a afirmat antrenorul arădenilor, Adrian Falub.

”Am vorbit cu el după operaţie. Zaluschi a ştiut ce s-a întâmplat, a ştiut şi că a dat gol. M-a întrebat dacă îl las să joace miercuri cu Mioveniul pentru că el nu ştie cât de gravă a fost operaţia. I s-a introdus o placă de titan, care să-i susţină placa craniană. Are trei fracturi de craniu şi au fost bucăţi de os care îi apăsau pe creier. Au trebuit şi acestea extirpate. După ce am vorbit cu el sunt optimist că o să treacă peste acest moment. După 7-8 zile va fi externat şi apoi depinde de el cât de repede va reveni. Sunt mulţi jucători care au suferit accidentări similare şi joacă acum cu cască. Chivu, Cech sau Astafei au păţit la fel”, a spus patronul arădenilor, Adrian Marţian.

Mijlocaşul Gloriei Olimpiu Bucur a explicat cum s-a petrecut faza şi a declarat că nu a avut intenţia să-l lovească pe Zaluschi. ”Zaluschi a preluat mingea pe piept, eu am vrut să i-o fur cu capul, dar nu ştiu ce a ieşit exact. Cred că ne-am lovit cap în cap, eu nu am simţit o durere prea mare şi mă gândeam că simulează, mai ales că faza venea după altele în care ni s-a părut că adversarii trag de timp. Mă gândeam că a fost o simplă comoţie, dar trei ore mai târziu am fost sunat de Horvat, portarul de la UTA cu care am fost coleg la Târgu Jiu, care mi-a spus că Zaluschi are triplă fractură craniană. Pur şi simplu nu mi-a venit să cred că s-a putut ajunge atât de departe de la o fază pe care eu o consider una normală de joc. Nu am dorit niciun moment să intru tare la el, nu sunt un fotbalist dur, iar cartonaş roşu am mai încasat doar la juniori. Chiar dacă nu mă simt vinovat, fiindcă ştiu că nu am avut nicio intenţie să-l lovesc, mi s-a luat o piatră de pe inimă când am aflat că intervenţia chirurgicală a reuşit, Zaluschi s-a trezit şi e stabil. Asta e tot ce contează, sănătatea e întotdeauna pe primul plan. Am făcut rost de numărul său de telefon şi aş vrea să-l sun. Vreau să-l îmbărbătez, să-i urez multă sănătate şi sper să-l conving că nu are motive să fie supărat pe mine”.

Caseta tehnică

Gloria Bistriţa: Albuţ – Budăcan, Hlinca, D. Matei, Polgar (Fizeşan 58) – O. Bucur, R. Mărginean, Nalaţi (R. Radu 46), M. Chiţu – Antonache (Brumă 52), Curtuiuş. Antrenor: Sandu Negrean. Director tehnic: Cristian Coroian

UTA Arad: Boşneag – Feussi, Faye, Ola, Mardare – Zaluschi (Ardelean 79), Lazea, Ov. Popescu – Monac (Diarra 48), Laso, Ibe Stanley (Sălăjan 48). Antrenor Adrian Falub

Stadion:”Jean Pădureanu” – Bistriţa. 21.03.2014. Spectatori: 500. Arbitri: Ionuţ Coza (Cernica) – Adrian Mărginean (Aiud), Marius Bălan (Dej) – Claudiu Ştef (Târgu Mureş). Observatori: Attila Kanyaro (Târgu Mureş), Traian Marchiş (Baia Mare)

Celelalte meciuri din etapa a 18-a a Ligii a II-a, Seria 2: FC Universitatea Craiova – CS Mioveni 2-3, Olimpia Satu Mare – FC Olt Slatina 0-1, Metalul Reşiţa – CSM Râmnicu Vâlcea 1-0, ASA Târgu Mureş – FC Bihor Oradea 0-1, CS Universitatea Craiova – Minerul Motru 6-0.

În etapa următoare, a 19-a, intermediară, Gloria Bistriţa joacă, tot pe teren propriu, cu FC Universitatea Craiova – miercuri 26 martie, ora 15.00.

Mai multe fotografii, pe pagina noastră de Facebook!