Actualitate

Cod galben de promovare: FC Bistrița, doar un egal cu Șomuz Fălticeni

(FOTO) Pe o vreme apocaliptică – ploaie torențială, tunete și fulgere – și după un meci de luptă la baionetă, campioana Ligii a IV-a Bistrița-Năsăud, FC Bistrița, nu a reușit decât o remiză fără goluri pe teren propriu cu câștigătoarea Ligii a IV-a Suceava, ACS Șomuz Fălticeni, în prima manșă a barajului de promovare în Liga a III-a.

Deși ambele formații ar fi putut înscrie măcar o dată, partida s-a încheiat 0-0, iar Șomuz Fălticeni are acum teoretic prima șansă la accederea în divizia superioară. Meciul retur se va disputa sâmbătă 25 iunie, de la ora 18.00, la Fălticeni, unde FC Bistrița va avea o misiune foarte grea, dar și două variante din trei pentru a obține o performanță istorică: victorie sau egal cu goluri.

1 fc bistrita somuz falticeni 2 fc bistrita somuz falticeni 3 fc bistrita somuz falticeni 4 fc bistrita somuz falticeni

La Stadionul ”Jean Pădureanu” au venit câteva sute de oameni, care s-au mai răsfirat apoi din cauza vremii nefavorabile. În tribune a fost prezent și un grup zgomotos de suporteri ai echipei oaspete, care au făcut deplasarea cu un autocar pus la dispoziție de clubul din Fălticeni.

FC Bistrița a început în formula: Trif – T. Rus, Hasnăș, Chibulcutean, Cr. Pop – V. Lup, Conon, Sg. Costin, Țigorean – C. Bucur, Sighiartău. Au intrat pe parcurs: Dradici, Mândrean, Deac, Hordoan.

Șomuz Fălticeni: Pascal – Breniuc, Furtună, Ștefăroi, Nechitoaia – Zaremba, Gliz, Antonesei, Neagoe – Vișinar, Ionesi. Au mai jucat: Cutaș, Mercaș, Plăcintă. Antrenor: Radu Anania

Arbitrii meciului: Paul Unimătan (Zalău) la centru, Dănuț Costea, Sergiu Neichi (ambii din Satu Mare) – asistenți. Observatori: Emil Kemenes, Traian Marchiș (ambii din Baia Mare).

La finalul partidei, președintele AJF Bistrița-Năsăud, Dan Jiga, le-a înmânat jucătorilor bistrițeni trofeul destinat câștigătoarei Ligii a IV-a.

Cronica partidei pe fcbistrita.ro: ”Manşa I a barajului de promovare a fost o partidă cu de toate, soare, vânt, ploaie în câteva reprize, ocazii de ambele părţi, faze frumos construite, însă a lipsit golul, asta şi din cauza vremii atât de schimbătoare de pe întreaga durata a partidei. Totuşi echipa noastră s-a ridicat la nivelul aşteptărilor, construind bine în foarte multe momente ale jocului, un joc dominat în mare măsură de FC Bistriţa. Partida a început cu un ritm alert, Sergiu Costin având prima ocazie, în urma unei lovituri libere acordate încă din minutul 1. După încă 3 minute însă atacanţii Șomuzului scapă pe partea stângă şi îşi creează o mare şansă de a marca, însă execuţia este bine ghicită de portarul nostru Lucian Trif. În minutul 8 vine din nou rândul echipei noastre să îşi arate colţii, Otniel Sighiartău fiind foarte bine deschis pe partea dreapta, însă şutul acestuia este respins în corner de portarul sucevean. Mai departe formaţia noastră se instalează în jumătatea adversă, iar acest lucru duce la apariţia altor câteva şanse de a marca. Robert Hasnăș nu prinde spaţiul porţii în urma unui corner executat foarte bine de Răzvan Țigorean, iar Sergiu Costin şutează de puţin peste transversală o minge foarte bine recuperată de Cristian Pop. Imediat după aceasta fază, Sergiu Costin recidivează şi îl pune pe portarul advers într-o ipostază dificilă în urma unui şut de la distanță.

În minutul 22, FC Bistriţa are o nouă mare ocazie de a deschide scorul. Robert Hasnăș trimite o minge lungă spre Otniel Sighiartău, acesta loveşte mingea cu capul, însă portarul celor de la Șomuz scoate de sub transversală. În faza imediat următoare, Țigorean centrează însă Hasnăș ratează din nou din câţiva metri. Jocul se mută la poarta noastră, într-o fază extrem de dificilă, mingea se scurge prin faţa porţii, însă atacantul sucevean nu reuşeşte să împingă mingea în plasa porţii noastre şi scăpăm cu bine. Ultima şansă a primei reprize vine din gheata lui Cătălin Bucur care prinde un şut de la 16 metri, însă mingea este prinsă cu greu în doi timpi de portar, scorul rămânând 0-0 la pauză.

La pauză Tiberiu Rus este schimbat de Dionisie Dradici, însă imediat cel nou intrat este avertizat pentru un fault comis în jumătatea proprie de teren. Câteva minute mai târziu iese şi Doru Conon la rampă şi reuşeşte o serie de driblinguri la mijlocul terenului, însă şutul este reţinut de goalkeeper. În mîntul 57 se mută ofensiv, iar Sergiu Mândrean îi ia locul mijlocaşului Doru Conon. Punctăm din nou la capitolul ocazii, Otniel Sighiartău reușind o fază frumoasă pe partea stângă, pasează înapoi pentru Sergiu Mândrean, însă acesta şutează puţin pe lângă poarta suceveană din poziţie ideală! Oaspeţii răspund pe măsură şi au două şanse de a marca, însă Lucian Trif este la post şi respinge în corner primul şut. Minutul 73 intensifică ocaziile echipei noastre, Răzvan Țigorean şi Sergiu Mândrean luându-l la ţintă pe portarul celor de la Șomuz, iar nou intratul Abiel Deac – în locul lui Vasile Lup – şutează şi el în portar. Mîntul 85 putea să aducă surpriza atunci când Dionisie Dradici greşeşte o minge şi îi pune pe tavă balonul unui atacant sucevean. Mingea este pasată în faţa porţii, însă Lucian Trif intervine şi îi suflă mingea celuilalt atacant şi scorul rămâne neschimbat. Finalul partidei găseşte echipa noastră într-un atac permanent, dominarea este stereotipă, fără să aducă mult doritul gol, însă calificarea urmează să se joace în deplasarea de la Fălticeni”.

Echipa antrenată de Eugen Voica, Dinu Vlad și Sergiu Costin a terminat neînvinsă ediția 2015-2016 a campionatului județean, cu 20 de victorii, 4 remize și golaveraj 130-17 (64 puncte), la un punct în fața formației ACS Dumitra, și se află în premieră în fața acestei provocări: promovarea în Liga a III-a. Șomuz Fălticeni s-a impus în Liga a IV-a Suceava cu cinci puncte avans față de Rapid CFR Suceava, având 19 victorii, 4 egaluri și două înfrângeri (61 puncte), ultima chiar acasă în jocul final al campionatului. De altfel, finalul de sezon a adus trei remize, două înfrângeri și doar o victorie pentru echipa din Fălticeni.