Actualitate

Cod galben în Bistrița-Năsăud. Cum va fi vremea în perioada următoare

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare cod galben, valabil inclusiv în județul Bistrița-Năsăud, pentru perioada miercuri 17 iunie, ora 12.00 – joi 18 iunie, ora 02.00.

Fenomene vizate: instabilitate atmosferică.

Miercuri (17 iunie) în Maramureș, în cea mai mare parte a Transilvaniei, în nordul Crișanei și al Moldovei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h), izolat vijelii și grindină de mici și medii dimensiuni. În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare vor fi cantități de apă de 15…20 l/mp și izolat de peste 30 l/mp.

Hidrologii au emis cod galben pe râurile din bazinul hidrografic Someșul Mare – bazin superior și afluenți bazin mijlociu și inferior, valabil de miercuri 17 iunie, ora 14.00 până joi 18 iunie, ora 09.00.

Fenomene vizate: scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundații locale și creșteri de debite și niveluri pe unele râuri, cu posibile depășiri ale cotelor de atenție.

Prognoza pentru Transilvania până în 28 iunie: Media maximelor termice va fi în creștere până la 31…32 de grade în 21 și 22 iunie, apoi va mai scădea. Media minimelor termice va ajunge la 14…15 grade în diminețile din intervalul 22-24 iunie, iar în ultimele zile vor avea variații între 11 și 14 grade. Vor fi posibile averse aproape în fiecare zi, pe arii mai extinse și mai intense în 17-18 iunie și după data de 23 iunie.

Adaugă comentariu

Apasă aici ca să comentezi

Reguli pentru comentarii. Click aici.