Actualitate Recomandări

Cristian Bățagă, în finală la individual compus la CM de gimnastică

Echipa masculină de gimnastică a României a încheiat calificările la CM de la Glasgow pe locul 14 şi a ratat calificarea în finala pe echipe a Mondialelor, dar va evolua în turneul preolimpic de anul viitor, pentru calificarea la JO de la Rio.

Gimnastul Cristian Băţagă, legitimat la CSM Bistrița, s-a calificat în finală la individual compus, iar Marian Drăgulescu în cea de la sărituri.

Cristian Băţagă s-a calificat în finala la individual-compus de pe locul 23, din 24 posibile, cu un total de 85.431, în timp ce Marian Drăgulescu, cu o medie de 15.416 la sărituri (15.400 şi 15.433) s-a calificat în finala de la sărituri de pe locul 3.

”Este de la sine înțeles că misiunea lui Cristian Bățagă – putem considera ca mai mult decât notabilă prezența în finala mondială de 24 din 182 participanți – nu este ușoară, el vizând o clasare cât mai bună”, a precizat Federația Română de Gimnastică.

Bățagă s-a clasat în final pe locul 21 în finală la individual compus.

Cristian Bățagă a câștigat în septembrie a.c. titlul de campion naţional la individual compus la Campionatele Naţionale de gimnastică artistică desfășurate la Bucureşti, iar echipa masculină CSM LPS Bistriţa a devenit vicecampioană la acelaşi concurs.

Echipa masculină a României a încheiat concursul de calificare de luni seară cu un total de 340.227 puncte, cu care s-a clasat pe locul 14, astfel încât nu va lua startul în finala pe echipe la Glasgow, dar va evolua în turneul preolimpic de anul viitor, pentru calificarea la JO. Fiecare echipă a putut înscrie şase gimnaşti, din care cinci au concurat la fiecare aparat, iar cele mai bune patru note au punctat în clasamentul general. Cristian Bățagă a evoluat la toate aparatele, obținând în cadrul echipei României a doua notă la inele și cal cu mânere, a treia la sărituri și paralele, a patra la bară fixă.