CSM Bistrița, stopată la Cisnădie. Primul eșec în deplasare

(FOTO) CSM Bistriţa a suferit prima înfrângere în deplasare în acest sezon al Ligii Naționale de handbal feminin, 23-25 (16-15) la Măgura Cisnădie în etapa a 6-a și a căzut pe locul 9 în clasament, cu 9 puncte (golaveraj +3). În precedentele deplasări, CSM Bistrița câștigase la Craiova și Deva.

1-cisnadie-csm-bistrita-oct-16 2-cisnadie-csm-bistrita-oct-16 3-cisnadie-csm-bistrita-oct-16 4-cisnadie-csm-bistrita-oct-16

Gazdele au început în forță și s-au desprins la trei goluri (3-0). CSM Bistrița a stat apoi în plasa echipei din Cisnădie, la un gol-două diferență. Fetele antrenate de Horațiu Pașca au reușit pentru prima dată să egaleze și să preia conducerea (13-12) după 20 de minute de joc. Cele două echipe au mers cap la cap până la pauză, însă CSM Bistrița a intrat la vestiare cu avantaj de un gol pe tabelă, 16-15. CSM Bistrița a pornit bine în repriza secundă și a luat avans de două goluri, după care s-a făcut 20-20. Au urmat zece minute negre pentru echipa bistrițeană: Cisnădie s-a dus la 25-21 și s-a impus cu 25-23.

AICI PUTEȚI VEDEA O GALERIE FOTO

”În urma unui meci cu multe răsturnări de situație, fetele noastre de la CSM Bistrița au pierdut primul meci în deplasare. Din păcate, pentru doar două goluri diferență am pierdut 3 puncte foarte importante! Îmi doresc să învățăm din greșelile de acum pentru meciurile viitoare! Asta deoarece publicul bistrițean și-a pus toată încrederea în echipa de handbal fete CSM Bistrița și ar fi un mare păcat ca el să fie dezamăgit! Eu am încredere ca fetele noastre au puterea să-și îndeplinească obiectivul și sp ne facă să fim mândri de ele, așa cum au mai făcut-o”, a postat pe Facebook președintele CJ Radu Moldovan.

Pentru CSM Bistrița au marcat: Daniela Crap – 7 (5 din 7 m), Oana Chirilă – 6 (1 din 7 m), Laura Pristăvița – 3, Daniela Rațiu – 2, Andrada Maior Pașca – 2, Magdalena Paraschiv – 2, Irina Ivan – 1.

La capitolul portari, Ana Maria Măzăreanu a avut un procentaj de 42%, cu 11 mingi salvate, în timp ce Cristina Sântămărean a avut un procentaj de 16%, cu 2 mingi salvate.

Au adus victoria formației Măgura Cisnădie: Ada Moldovan – 7 (1 din 7 m), Ioana Pătuleanu – 5, Alina Horjea – 3 (2 din 7 m), Alina Czeczi – 3, Oana Apetrei – 3, Roxana Gatzel – 2 (din 7 m), Mihaela Stănciulescu – 1, Cătălina Cioaric – 1.

Meciul a fost arbitrat de Mihai Pârvu (București) și Mihai Potârniche (Buzău). Observator: Valter Dăncescu (București).

CSM Bistrița va juca două meciuri consecutive pe teren propriu: cu Corona Brașov în 26 octombrie și cu Unirea Slobozia.

Aici clasamentul complet al Ligii Naționale feminine.

Celelalte partide ale etapei a 6-a: Dunărea Brăila – HC Zalău 25-20, U Cluj – CSM București 19-28, Corona Brașov – CSM Roman 18-18, SCM Craiova – Danubius Galați 25-20, HCM Rm. Vâlcea – Unirea Slobozia 25-25, Cetate Devatrans – CSM Ploiești 41-20.

În etapa 1, CSM Bistrița a pierdut pe teren propriu cu Dunărea Brăila (26-30), în etapa a doua a câștigat în deplasare cu SCM Craiova (25-22), în runda a 3-a s-a împiedicat iar pe teren propriu, cu U Cluj (24-31), în etapa a 4-a s-a impus în deplasare cu Cetate Deva (35-25), iar în runda a 5-a a câștigat în premieră acasă, cu HCM Rm. Vâlcea (31-28).