Digi își actualizează structura tarifară pentru serviciile de internet fix, televiziune, telefonie fixă și mobilă, precum și pentru echipamentele aferente. Prețurile vor fi exprimate în euro și facturate în lei, la cursul oficial al Băncii Naționale a României din ziua emiterii facturii. Pentru clienții existenți, modificările vor fi aplicate de la 1 iulie 2026.
Noua grilă tarifară intră în vigoare începând cu 27.05.2026 pentru portofoliul de servicii de telecomunicații și pentru echipamentele asociate. În cazul clienților care au contracte în vigoare la această dată, noile tarife exprimate în euro vor fi aplicabile din 1 iulie 2026, după notificarea acestora conform prevederilor legale și contractuale.
Compania spune că actualizarea tarifelor are loc după mai mult de 7 ani de la ultima modificare a prețurilor pentru serviciile furnizate de Digi. În această perioadă, potrivit companiei, cursul de schimb al leului în raport cu principalele valute internaționale s-a depreciat, costul energiei electrice a crescut, iar unele taxe și impozite au fost majorate sau introduse.
Pe segmentul de telefonie mobilă, DIGI anunță că pachetul Nelimitat va porni de la 5 euro/lună pentru un singur număr.
Pentru mai multe abonamente asociate aceluiași cont, tarifele vor fi:
- 5 euro/lună pentru un singur abonament Nelimitat;
- 4 euro/lună pentru 2 abonamente;
- 3,5 euro/lună pentru 3 abonamente;
- 3 euro/lună pentru o configurație de la 4 până la 7 abonamente.
În zona abonamentelor Optim, noile tarife anunțate sunt:
- Optim 3, la 3 euro/lună;
- Optim 2, la 2 euro/lună.
DIGI menționează că anumite tarife mobile care erau deja exprimate în euro vor avea ușoare scăderi.
Pentru internet fix, compania menționează pachetele Fiberlink 500 și Fiberlink 1000. Noile tarife sunt:
- Fiberlink 500, la 6,25 euro/lună, cu TVA inclusă;
- Fiberlink 1000, la 8,25 euro/lună, cu TVA inclusă.
Abonamentele de internet fix includ:
- primul router oferit gratuit;
- spațiu de stocare de până la 50 GB în cloud prin DIGI Storage;
- viteze de download de până la 940 Mbps, potrivit companiei.
În zona serviciilor de televiziune, abonații pot alege pachete analogice sau digitale, cu tarife cuprinse între:
- 5,5 euro/lună, cu TVA inclusă;
- 6,25 euro/lună, cu TVA inclusă.
Clienții pot adăuga extraopțiuni precum:
- Digi Film;
- Digi 4K;
- HBO Maxpack;
- TV Digital SkyShowtime.
Informațiile complete despre noile planuri tarifare și modificările aplicabile fiecărui tip de abonament sunt disponibile pe site-ul oficial al companiei.
Clienții care nu sunt de acord cu modificările contractuale pot denunța unilateral contractul în termen de 30 de zile de la primirea notificării, fără plata unor penalități sau despăgubiri. Excepție fac sumele datorate pentru echipamentele achiziționate în rate sau păstrate de client, potrivit condițiilor contractuale.
Solicitările de încetare a contractului pot fi transmise telefonic, la numărul 031.400.4414, prin e-mail, la adresa clienti@digi.ro, sau în punctele de prezență DIGI.










👍🏻
….un proiect inițiat de USR care a început să vadă lumina zilei.
Încă o măgărie prin care li se fură bani românilor. Marca usr
Foarte ciudat cum naiba de 36 de ani vă fură usr-ul și cum suferiți voi din cauza lor! Toate relele din țara asta din vina lor se întâmpla! Bolojan va sărăcit și merită ars pe rug nu-i așa?
Lasă d-le să vină și aur cu psd la butoane, cu Georgescu prim ministru și numai lapte si miere va curge, bineînțeles noi vom sta in genunchi în fata rusului!
P.S. și sataniști din Bruxelles no să ne mai conducă!
Singurii cărora le place și sunteți obișnuiți să stați în genunchi sunteți voi, progresiștii. Se vede că au folosit detersiv concentrat pentru a vă spăla creierul, după care v-au imprimat in minte doar două cuvinte: vin rușii.
Rares asta e unul din cei mai imbecili utilizatori de pe acest site. De cand scria despre “planul de tara a lui Georgescu” am inteles cum sta treaba cu acest individ cu IQ sub 80, iar ca el sunt multi, foarte multi …
Logic, daca statul doarme iar, nu ziceau ca o sa oblige toti operatorii sa aiba pretul in lei, ca doar suntem in Romania? Uite ca de obicei, companiile se misca repede fata de stat, si omul de rand pierde din nou.
Nu pot funcționa cu tarife în lei pt că sunt interconectați cu alți furnizori din UE (și nu numai) ca să poți vorbi cu mătușa din Spania, văru’ din Anglia și usriștii cu tanti Ursula sau nenea George Soros!
Legea USR la care se referă (cred) Levente mai sus încă nu este adoptată, a trecut de Senat și prevede ca facturile să fie emise în lei la cursul zilei de la emiterea facturii. Așa nu vom avea practici cum sunt cele ale Orange, Vodafone, … ce folosesc curs de schimb mult mai mare decât cursul BNR!