Actualitate

Din 1 iulie, biodeșeurile vor fi colectate separat în zonele de blocuri

Biodeșeurile vor fi colectate separat în zonele de blocuri din tot județul Bistrița-Năsăud începând cu data de 1 iulie. Biodeșeurile colectate selectiv vor fi depuse în containerele maro, personalizate, care urmează să fie amplasate pe platformele de colectare.

ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud a menționat:

”De ce este important să facem asta? Pentru că resturile alimentare și vegetale reprezintă o parte semnificativă din deșeurile pe care le aruncăm zilnic. Atunci când sunt colectate separat, ele pot fi transformate în resurse utile, nu ajung pe groapa de gunoi și contribuie la un mediu mai curat pentru toți.

Dacă locuiești la casă, îți recomandăm să faci compost în propria gospodărie. Vei reduce cantitatea de deșeuri predată la colectare și vei obține un îngrășământ natural excelent pentru grădină.

Prin acest gest simplu: reducem cantitatea de deșeuri depozitate; protejăm mediul și resursele naturale; valorificăm biodeșeurile în loc să le irosim; contribuim la un județ mai curat și mai responsabil. Schimbarea începe cu fiecare dintre noi, de aceea este important să ne implicăm cu toții. Fără tine nu se poate!”.

Biodeșeurile sunt deșeuri biodegradabile provenite din gospodării, grădini sau din industria alimentară. Acestea sunt materiale organice care pot fi descompuse rapid de microorganisme, transformându-se în îngrășământ natural (compost). Exemple de biodeșeuri: resturi alimentare (fructe și legume, coji, pâine și produse de panificație, zaț de cafea, pliculețe de ceai, coji de ouă, orez, paste fierte), resturi vegetale (frunze uscate, iarbă cosită, flori ofilite, crengi subțiri tăiate).

5 comentarii

  • O măsură excelentă și mult așteptată! Deși autoritățile recomandă compostarea individuală celor care stau la casă, realitatea din teren arată că mulți proprietari se confruntă cu obstacole fizice și logistice majore.
    Nu toată lumea poate face compost în curte cam din următoarele motive:
    Curți prea mici: Casele moderne din noile ansambluri rezidențiale au teren redus. Lipsa unui spațiu „tampon” aduce mirosul prea aproape de ferestre.
    Proximitatea vecinilor: În zonele urbane dense, un compostor amplasat greșit generează rapid conflicte din cauza muștelor sau mirosurilor.
    Solul și umbra: Curțile complet betonate, pavate sau expuse la soare arzător distrug bacteriile utile. Lipsește contactul direct cu solul.
    Lipsa de „materie maro”: Proprietarii care au doar gazon nu au suficiente frunze uscate sau crengi pentru a echilibra resturile umede. Compostul devine o masă urât mirositoare.
    Teama de dăunători: Resturile alimentare netratate corect atrag rapid șobolani, șoareci sau insecte, devenind o problemă de igienă.

    37
    4
  • Da, o treaba buna , dar in primul rand sa amenajeje platformele de colectare . Astea nu sunt platforme ! Sunt de toata jena , mizerabile , cu mobilier degradat in ultimul hal , fara sistem de preluare a apelor meteorice sau levigatului , spalatul si dezinfectatul containerelor se face dupa bunul plac al operatorului , desi legislatia obliga efectuarea acestor operatiuni cu frecventa stabilita ! Mai acum catava vrema , unul din vicprimarii municipiului era foarte entuziasmat ca societatea spala si dezinfecteaza vasele de colectare de parca aceasta operatiune nu era obligatia operatorului.
    Oare ce face autoritatea publica , oare cu ce se ocupa mult laudata ADI -deseuri , oare ce face DSP, agentia de mediu ?
    Sigur e convenabil sa incasezi o ,,sacosa de bani” colectati de primarie ( inainte societatea cotracta serviciul cu fiecare asociatie de proprietari , iar pe sate contracte individuale cu fiecare gospodarie!!!!) , si sa te rezumi doar la transportul deseurilor. Sistemul s-a degradat in fiecare an, cei responsabili de buna functionare a lui multumindu-se cu : inca un contaier verde , inca unul maro, inca….multe promisiuni .

    20
    3
  • Imi “place” ca in ziua de azi, totul e “Self-Service”:
    – Mergi la spalatorie si speli masina singur;
    – Mergi la supermarket si iti scanezi singur produsele;
    Acum urmeaza:
    – Sa te ocupi singur de gunoi (eventual ar fi “de preferat” sa mareasca si tarifele Gunoierii);
    – Sa mergi la “curbe” si platesti tariful, dar faci gioco di mano.
    Concluzia: Important e sa platesti altora, chiar daca faci tu toata munca.

    25
    4
  • Mă aștept să sară cu gura mare ”clasa muncitoare” din greu, de la bloc: cum să colectăm separat / selectiv că doar ne trebuie două găleți/pungi și ne murdărim pe mâini.
    Să facă primăria , că de-aia plătim…Blablabla.
    Mediul curat nu se poate face fără implicarea tuturior celor ce-l poluează.
    Așa , vom fi mai atenți cu ce rezultă din traiul nostru buiac și profund poluant!

    9
    18
Apasă aici ca să comentezi

Reguli pentru comentarii. Click aici.