Actualitate

Din 1 iulie, în zonele de blocuri, biodeșeurile se depun în containerele maro

De la 1 iulie 2026, cetățenii care locuiesc în zonele de blocuri din județul Bistrița-Năsăud sunt încurajați să colecteze selectiv biodeșeurile.

Aceste biodeșeuri colectate separat se vor depune în containerele maro de 1.100 L amplasate pe platformele de colectare din zonele de blocuri.

ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud informează:

Ce sunt biodeșeurile?

Sunt deșeuri de origine organică, care se descompun natural:

  • frunzele, iarba, crengile
  • cojile de fructe și legume
  • zaț de cafea, coji de ouă și plicuri de ceai
  • florile și plantele ofilite

NU depuneți în containerul maro:

  • plastic, sticlă, metal sau hârtie reciclabilă
  • scutece și produse de igienă
  • ambalaje alimentare
  • deșeuri reziduale amestecate

De la 1 iulie 2026

  • Colectați separat biodeșeurile în locuință.
  • Depuneți-le în containerul maro de 1.100 L de pe platforma de colectare.
  • Contribuiți la un oraș mai curat și mai responsabil.

Fiecare biodeșeu colectat separat acasă și depus în containerul maro face diferența. Sistemul funcționează doar atunci când fiecare dintre noi participă.

FĂRĂ TINE NU SE POATE! Implică-te pentru un viitor mai bun!

Adaugă comentariu

Apasă aici ca să comentezi

Reguli pentru comentarii. Click aici.