ACS Dumitra, câștigătoarea Cupei României, devine FC Gloria Bistrița și promovează în Liga a III-a

ACS Dumitra, formație care a câștigat seria de Liga a IV-a a cucerit și Cupa României, faza județeană. Echipa antrenată de Dănuț Matei s-a impus în finală cu 3-2 (1-1), pe Stadionul ”Jean Pădureanu”, în fața celor de la Minerul Rodna (locul 5 la finalul sezonului în Liga a IV-a).

Premierea a fost făcută de președintele Consiliului Județean, Radu Moldovan. Au fost răsplătite și primele două echipe din campionatul de juniori: Voința Cetate (locul 1) și Minerul Rodna (locul 2).

ACS Dumitra devine ACS Fotbal Club Gloria Bistrița și se dorește ca în timp să se preia palmaresul fostului club Gloria condus de Jean Pădureanu.

Echipa bistrițeană a promovat în Liga a III-a la ”masa verde” deoarece adversara cu care trebuia să joace o dublă manșă pentru accederea în eșalonul superior, Energia Negrești (Satu Mare), nu a primit dreptul să participe la baraj fiindcă nu are Certificatul de Identitate Sportivă.