Sport

Egalii campionilor Moldovei: Gloria Bistriţa – Şerif Tiraspol 2-2

Echipa bistriţeană a remizat vineri seara (scor 2-2, la pauză 0-2), în al treilea meci de verificare din cadrul stagiului de pregătire din Antalya, cu liderul primei ligi din Republica Moldova, Şerif Tiraspol, formaţie antrenată de Mihai Stoichiţă.

Şerif, campioana en-titre a Republicii Moldova, a condus cu 2-0 la pauză, prin golurile înscrise de brazilianul Henrique Luvannor (13) şi slovenul Miral Samardzici (35). Gloria a revenit în repriza a doua, când a redus din handicap prin Răzvan Radu în minutul 57 şi a egalat în minutul 88, marcator Otniel Sighiartău.

Nicolae Manea a trimis în teren următorul 11: Bota (Oghinciuc 46) – Țârcă, Ad. Iordache (Berceanu 46), Kanon, Stroe – Hlinca, Feher (M. Stancu 46) – Biţiş (R. Radu 30), Enescu (Tegja 46), V. Pop (Chiţu 46) – Curtuiuş (Reily 50, Sighiartău 75).

Gloria testează în această perioadă o serie de jucători: Sorin Oprescu (venit din SUA), albanezii Klodian Sulollari şi Osli Tegja, argentinianul Walter, spaniolul Capatina, canadianul John Reily.

Celelalte meciuri ale Gloriei în stagiul din Turcia, care se va încheia în 15 februarie: 0-1 cu Metalurg Zaporoje (Ucraina), 0-0 cu FC Daegu (Coreea de Sud).