Gloria a remizat cu Daegu din Coreea de Sud, în al doilea joc din Antalya

Gloria Bistriţa a terminat la egalitate, scor 0-0, cu FC Daegu (locul 10 în prima divizie din Coreea de Sud), într-o partidă amicală care a avut loc miercuri în Antalya, acolo unde formaţia pregătită de Nicolae Manea se află într-un stagiu de pregătire până în 15 februarie.

Antrenorul Nicolae Manea a folosit următorul 11: Dolha (foto) – Țârcă, Ad. Iordache, Kanon, Stroe – Tene (R. Radu 82), Feher, Enescu, V. Pop – Biţiş, Curtuiuş (Sighiartău 86).

Potrivit site-ului oficial al clubului bistriţean, ocaziile clare de gol au lipsit de ambele părţi. Prima acţiune a avut loc în minutul 22, când Fabio Santos a trimist slab, iar Dolha a reţinut fără probleme. În minutul 33, goalkeeperul coreean a apărat un şut al lui Curtuiuş, iar în minutul 55 şutul lui Tene a fost deviat în corner. Dolha s-a remarcat în minutul 72 la ocazia lui Lee Jin Ho. Jucătorii Gloriei au scăpat pe contraatac în minutul 84, însă Răzvan Radu a irosit şansa de a înscrie şi tabela a rămas nemodificată până la final.

Gloria va disputa vineri un nou meci de verificare, în compania echipei Şerif Tiraspol (antrenor Mihai Stoichiţă), lider în campionatul Republicii Moldova

În primul joc al stagiului din Turcia, Gloria a pierdut luni în faţa celor de la Metalurg Zaporoje (Ucraina), scor 0-1.

În altă ordine de idei, Gloria Bistriţa ocupă poziţia 344, cu 444,5 puncte, în clasamentul celor mai bune cluburi în perioada 2001-2012 al Federaţiei Internaţionale de Istorie şi Statistică a Fotbalului.