Actualitate

FC Bistrița a devenit lider

FC Bistrița a învins în deplasare, cu scorul de 5-0 (1-0), formația Progresul Tăure în etapa a 8-a a Ligii a IV-a și a urcat în fotoliul de lider cu 19 puncte, având și un meci mai puțin disputat. Echipa bistrițeană este la egalitate de puncte cu Voința Cetate, însă are golaveraj mai bun, +34 față de +11.

Golurile au fost marcate de Răzvan Țigorean – 4 și Alexandru Sucutărdean.

Primul 11: D. Ilieș – Dradici, T. Rus, Cr. Pop, Sucutărdean – Deac, C. Bucur, Jimborean, V. Lup – Sighiartău, Țigorean. Au mai jucat: Hordoan, I. Rus, Morozan. Antrenori: Eugen Voica și Dinu Vlad.

Cronica partidei pe fcbistrita.ro: ”FC Bistrița continuă seria rezultatelor pozitive, ultimul dintre acestea înregistrându-se la Tăure. Jucătorii noștri nu au avut o partidă ușoară în această deplasare, cu atât mai mult cu cât au lipsit trei jucători de bază (Mândrean, Chibulcultean și Costin). Aranjați bine în teren de Eugen Voica și Dinu Vlad, băieții noștri au deschis repede scorul, Răzvan Țigorean fructificând o foarte bună pasă dată de Vlad Jimborean. La nici cinci minute însă gazdele trec pe lângă egalare, șutul trimis de un atacant al Progresului nereușind să îl învingă din intreriorul careului pe Doru Ilieș, care prinde mingea în doi timpi. La fel se întâmplă și la cele două lovituri libere care au urmat în apropierea careului nostru, execuțiile lăsând mult de dorit. După alte câteva minute, Otniel Sighiartău irosește un penalty, mingea fiind respinsă de portarul advers, iar partida rămâne în continuare echilibrată. Acest scor avea să rămână înregistrat până la pauză, în ciuda altor câteva ocazii ratate de Sucutărdean sau Deac. În mitanul secund, pe fondul unei dominări mai clare a echipei noastre, vin și celelalte goluri care aduc și liniștea în tabăra noastră. Același Răzvan Țigorean este servit foarte bine în două rânduri de Cătălin Bucur și nu iartă portarul advers, ducând scorul la 0-3. Totuși bara îl oprește patru minute mai târziu, dar atacantul nostru își ia revanșa după alte cinci minute, când profită de o respingere greșită a portarului și face „pokerul”. Mai apoi Otniel Sighiartău ratează o nouă șansă de a marca, șutul lui fiind trimis pe lângă bară din poziție unu la unu cu portarul celor de la Progresul Tăure. Urmează două șanse bune de a marca pentru gazde, însă mingea fie este foarte bine blocată de fundașii noștri Cristian Pop și Tiberiu Rus, fie este respinsă în bară și mai apoi în corner de Doru Ilieș. Golul cinci avea să fie marcat de Alexandru Sucutărdean, fundașul nostru stânga reușind să parcurgă întreaga distanță de la mijlocul terenului cu mingea la picior și să șuteze sec în colțul lung al porții gazdelor. Un rezultat meritat, care duce echipa noastră la bifarea celui de-al patrulea meci consecutiv fără gol primit și pe primul loc al clasamentului”.

Celelalte rezultate ale etapei a 8-a: Luceafărul Șieu – Silvicultorul Maieru 3-2, Eciro Forest Telciu – ACS Dumitra 2-8, Viitorul Lechința – Atletico Monor 0-3, Spicul Salva – Progresul Năsăud 0-6, Voința Cetate – Heniu Leșu 3-1. Voința Livezile a stat.

În etapa viitoare, a 9-a, FC Bistrița joacă pe Stadionul ”Jean Pădureanu” cu Spicul Salva – duminică 25 octombrie, ora 14.00.

Rezultatele precedente: meci cu Progresul Năsăud amânat (etapa 1), 5-1 cu Luceafărul Șieu (etapa 2), 1-0 cu Atletico Monor (etapa 3), 1-1 cu ACS Dumitra (etapa 4), 14-0 cu Silvicultorul Maieru (etapa 5), 7-0 cu Eciro Forest Telciu (etapa 6), 3-0 cu Viitorul Lechința (etapa 7). Aici detalii despre fiecare meci în parte.