Actualitate

FC Bistrița a urcat pe 2 după 3-0 cu Lechința (FOTO)

FC Bistrița a trecut pe Stadionul ”Jean Pădureanu” de Viitorul Lechința în etapa a 7-a a Ligii a IV-a, scor 3-0 (1-0), și a urcat de pe 3 pe locul 2 în clasament, cu 16 puncte și golaveraj 31-2, după Heniu Leșu (18 puncte), însă cu un joc mai puțin disputat. Pe poziția a 3-a se află Voința Cetate, tot cu 16 puncte, dar cu golaveraj mai slab.

Golurile au fost marcate de Sergiu Mândrean, Otniel Sighiartău și Alexandru Sucutărdean.

Echipa de start: Trif – Cr. Pop, T. Rus, Chibulcutean, Sucutărdean – Dradici, Sg. Costin, Mândrean, V. Lup – Sighiartău, C. Bucur. Au mai jucat: Ceușan, Țigorean, Jimborean, Morozan. Antrenori: Eugen Voica și Dinu Vlad.

1 fc bistrita lechinta 2 fc bistrita lechinta 3 fc bistrita lechinta 4 fc bistrita lechinta

”Condițiile meteo grele, ploaia continuă și frigul de afară au îngreunat jocul celor două echipe, însa nu îndeajuns pentru a opri spectacolul sau golurile frumoase reușite. Referitor la jocul propriu-zis, partida a început foarte bine pentru formația noastră, ocaziile au venit imediat, iar odată cu ele și un moment hilar, mai rar întâlnit pe terenurile județene. În minutul 5 centralul întâlnirii acordă penalty pentru formația noastra la o intervenție neregulamentară a unui fundaș central lechințean asupra lui Otniel Sighiartău, însă asistentul intervine și îl face pe central să își schimbe decizia. Zece minute mai târziu Cătălin Bucur nimerește bara porții adverse cu o lovitură cu capul din interiorul careului. Lechințenii răspund pe măsură și îl încearcă serios pe portarul Trif din lovitură liberă lateral stângă, însa acesta respinge bine în lateral. Dominarea clară a echipei noastre și o nouă șansă a lui Cătălin Bucur – care șuteaza milimetric peste vinclu – aveau să anunțe mai apoi și deschiderea scorului, care se reușește în minutul 35 de către Sergiu Mândrean în urma unei pase foarte bune a lui Lup Vasile. În repriza secundă partida decurge aproape la fel, însă oaspeții reușesc să se apropie mai mult de poarta noastră. Șansele avute însă sunt irosite cu ușurință prin șuturi peste poarta sau intervenții foarte sigure ale jucătorilor Alin Chibulcutean, Sergiu Costin sau Tiberiu Rus. La mai bine de zece minute de la reluarea partidei Cătălin Bucur pasează decisiv pentru Otniel Sighiartău, iar acesta aflat în luptă directă cu un fundaș advers, îi ia fața și înscrie pentru 2-0. Zarurile erau deja aruncate, însa scorul avea să se mai schimbe o dată în minutul 87, atunci când fundașul stânga Alexandru Sucutărdean reușește din lovitură liberă de la 25 de metri o super execuție, mingea lovind vinclul porții adverse înainte să intre în poartă”, este cronica partidei pe fcbistrita.ro, unde puteți vedea clasamentul seriei.

Celelalte rezultate ale etapei a 7-a: ACS Dumitra – Silvicultorul Maieru 5-2, Voința Livezile – Luceafărul Șieu 1-2, Heniu Leșu – Spicul Salva 3-0, Progresul Năsăud – Progresul Tăure 4-0, Atletico Monor – Eciro Forest Telciu 5-2. Voința Cetate a stat.

În etapa a următoare, a 8-a, FC Bistrița joacă în deplasare cu Progresul Tăure – duminică 18 octombrie, ora 16.00.

Rezultatele precedente: meci cu Progresul Năsăud amânat (etapa 1), 5-1 cu Luceafărul Șieu (etapa 2), 1-0 cu Atletico Monor (etapa 3), 1-1 cu ACS Dumitra (etapa 4), 14-0 cu Silvicultorul Maieru (etapa 5), 7-0 cu Eciro Forest Telciu (etapa 6). Aici detalii.