Actualitate

FC Bistrița, debut cu dreptul în Liga a III-a. ”Suntem ca și cântăreții de pe Titanic” (FOTO)

FC Bistrița a pornit perfect în sezonul 2016/2017 al Ligii a III-a, divizie unde tocmai a promovat, trecând pe teren propriu de formația Unirea Jucu, după o primă repriză neașteptat de bună a jucătorilor antrenați de Sebastian Moga și Eugen Voica. În urma acestui rezultat, FC Bistrița ocupă locul 2 în clasamentul Seriei V după runda inaugurală.

1 fc bistrita unirea jucu 16 2 fc bistrita unirea jucu 1 3 fc bistrita unirea jucu 1 4 fc bistrita unirea jucu 1

Echipa bistrițeană s-a impus cu 2-1, după ce la pauză a fost 2-0. Sadi Akari a deschis scorul rapid, în minutul 2. În minutul 24, centralul a acordat lovitură de la 11 metri pentru FC Bistrița. Portarul oaspeților a respins șutul lui Adrian Nalați, însă pe fază, Doru Miholca a reluat în plasă pentru 2-0, stabilind scorul primei reprize. După pauză, oaspeții au mai echilibrat jocul. Răzvan Țigorean putea duce scorul la un super 3-0, însă a ratat o ocazie monumentală, trăgând în portar din poziție unu la unu. S-a făcut în schimb 2-1 în minutul 67, după ce goalkeeperul bistrițean Lucian Trif a scăpat în poartă un balon trimis de Marius Ionescu. FC Bistrița a obținut în final o victorie pe deplin meritată, după un joc promițător.

”Este o victorie muncită, necesară ca aerul formației noastre, o victorie care dă speranțe că se poate merge înainte cu această echipă și că merită să fie susținută de oamenii potenți din acest oraș. Felicitări echipei pentru acest frumos debut!”, se arată pe site-ul oficial al FC Bistrița.

Antrenorul principal Sebastian Moga și directorul tehnic Eugen Voica au folosit următorul 11: Trif – Dradici, Hasnăș, Chibulcutean, Negruț – Colța (Fl. Alexandru 84), Nalați, Sg. Costin, Miholca – Neamțu (Țigorean 46), Akari (Sighiartău 86).

Partida de pe Stadionul ”Jean Pădureanu”, care au asistat circa 500 de spectatori, a fost arbitrată de o brigadă formată din Mihai Domșa (Aiud) – central, Ioan Corb, Rareș Lakatos (ambii din Oradea) – asistenți. Observatori: Aurel Daicu (Suceava), Traian Marchiș (Baia Mare).

Înaintea jocului s-a ținut un moment de reculegere în memoria românilor decedați în urma cutremurului din Italia, fiind zi de doliu național. La Unirea Jucu evoluează mai mulți fotbaliști care au trecut pe la Gloria, printre care Tinuț Budăcan, Claudiu Rogozan, Olimpiu Bucur, Daniel Brumă.

”În condițiile în care ne-am strâns cum ne-am strâns, am adunat jucători de unde i-am adunat, pe lângă cei experimentați, în condițiile în care se punea problema dacă începem campionatul, uite că l-am început chiar cu o victorie. Îi felicit pe jucători. Noi am făcut o primă repriză bună, din păcate în repriza a doua am căzut puțin fizic și e normal, sunt jucători care au făcut două antrenamente, alții au venit de două zile, era greu în aceste condiții să punem aceeași presiune pe adversar. Una peste alta sunt mulțumit de joc, mai ales de cel din prima parte, și de rezultat. De condiții ce să mai zicem, ne zbatem, încercăm să mergem mai departe, ne agățăm. Suntem ca și cei de pe Titanic, ultimii – cântăreții, hai mai cântăm ultima melodie și plecăm. Sper să cântăm cât mai mult”, a declarat antrenorul principal al formației bistrițene, Sebastian Moga.

”Ce să mai spun? Că la acest stadion nu este nici măcar apă rece ca să te speli după meci. Ce să fac acum, să îi trimit pe jucători să se spele în râu? Să mergem în microbuz cu noroiul pe picioare? Nici rece nu curge. Gazonul a fost bun, noroc că l-a făcut Sabău pe vremuri că nu era nici ăsta, nu era nimic. Să le fie rușine tuturor celor care ar trebui să răspundă pentru aceste lucruri, a ajuns fotbalul din Bistrița la nivelul în care să nu ai apă la stadion. Trebuia să îl pupe pe nea Jean undeva pentru ce a făcut, nu să îl dea la o parte”, a spus antrenorul oaspeților, Alpar Meszaros, fost jucător al Gloriei Bistrița.

Celelalte partide ale primei runde din Seria V: Gaz Metan II Mediaș – Sănătatea Cluj 1-1, CS Iernut – ASA Târgu Mureș II 3-4, Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir 1-0, Viitorul Ulmeni – CS Oșorhei 0-0, Recolta Dorolț – ACSF Comuna Recea 1-2, FC Hermannstadt – FC Zalău 1-0. Unirea Dej a stat.

În etapa a 2-a, FC Bistrița joacă în deplasare sâmbătă 10 septembrie, de la ora 17.00, cu ACSF Comuna Recea.