7 Up! FC Bistrița, 7-0 cu Voința Livezile, a 7-a victorie la rând fără gol primit

(FOTO) Liderul Ligii a IV-a, FC Bistrița, a învins pe teren propriu formația Voința Livezile, scor 7-0 (3-0), într-un meci contând pentru etapa a 11-a, și își păstrează avansul de două puncte în frutea clasamentului (28 de puncte, golaveraj 49-2). Având un meci mai puțin disputat, FC Bistrița a reușit scorul etapei și a ajuns la a șaptea victorie consecutivă fără gol primit.

1 fc bistrita vointa livezile 2 fc bistrita vointa livezile 3 fc bistrita vointa livezile 4 fc bistrita vointa lizvezile

Marcatori: Răzvan Țigorean (29), Tiberiu Rus (31), Cătălin Bucur (37), Vasile Lup (80, 87), Ioan Morozan (88), Sergiu Mândrean (90).

Echipa de start: D. Ilieș – Cr. Pop, T. Rus, Chibulcutean, Sucutărdean – Dradici, Mândrean, C. Bucur, V. Lup – Sighiartău, Țigorean. Au mai jucat: Deac, Ceușan, Cucuet, Morozan. Antrenori: Eugen Voica și Dinu Vlad.

Cronica partidei pe fcbistrita.ro: ”Jucată pe o vreme rece, cu multă umiditate și o ceață densă desprinsă parcă din pastelurile lui Bacovia, partida a reprezentat un recital de goluri pentru echipa noastră în ciuda numelui deloc slab al adversarului. Aruncată încă din primul minut în atac, formația lui Eugen Voica a trecut în două rânduri pe lângă deschiderea scorului, însă portarul din Livezile a intervenit foarte bine în fața atacanților noștri. Scorul de pe tabelă se schimbă în minutul 29, atunci când Răzvan Țigorean fructifică o minge din interiorul careului. Trei minute mai târziu numărul golurilor urcă la doi, reușita purtând semnătura fundașului central Tiberiu Rus. Mai apoi, livezenii au o tresărire de orgoliu și în urms unei combinații pe partea stângă de atac unul din vârfurile  Voinței scapă singur cu Doru Ilieș, însă nu reușește să îl păcălească pe acesta. FC Bistrița tureaza din nou motoarele, iar fazele se succed la poarta celor din Livezile. La cea mai importantă fază, Cătălin Bucur rămâne singur cu portarul cam la zece metri lateral stânga și îl execută pe acesta cu o lovitură foarte bine plasată în colțul lung. Este 3-0, dar Voința Livezile nu renunță. Câteva minute bune de posesie și cu puțină inteligență în combinații Negrea scăpa din poziție centrală singur cu Doru Ilieș, încearcă să îl dribleze însă portarul reține mingea de la picioarele acestuia, iar scorul rămâne același până la pauză. În repriza secundă există practic o singură echipă. Voința mai trece în două rânduri pe lângă gol, însă Alin Chibulcutean, Cristian Pop, Tiberiu Rus și Doru Ilieș îndepărtează pericolul. Marchează totuși, însă golul este anulat pe motiv de offside. Ultimele zece minute ale partidei aduc atât ratări ale lui Otniel Sighiartău cât și patru goluri, unul mai frumos decât celălalt. Vasile Lup semnează două reușite, iar nou intratul Ioan Morozan îl precede pe Sergiu Mândrean pe lista marcatorilor și partida se încheie cu un neașteptat 7-0”.

Partida a fost precedată de un moment de reculegere în memoria victimelor de la București.

La juniori, FC Bistrița (antrenor Anghel Lăcătuș) a învins cu 5-0 și se menține pe primul loc în clasament.

5 fc bistrita voi9nta livezile 6 fc bistrita vointa livezile 7 fc bistrita vointa livezile 8 fc bistrita vointa livezile

Celelalte meciuri ale etapei a 11-a: Heniu Leșu – Luceafărul Șieu 5-3, Atletico Monor – Voința Cetate 5-3, ACS Dumitra – Spicul Salva 6-1, Silvicultorul Maieru – Progresul Tăure 5-3, Eciro Forest Telciu – Viitorul Lechința 1-0. Progresul Năsăud a stat.

În etapa viitoare, a 12-a, echipa bistrițeană stă, iar în runda a 13-a, ultima a turului, joacă pe Stadionul ”Jean Pădureanu” cu Heniu Leșu – duminică 22 noiembrie, ora 14.00. Restanța cu Progresul Năsăud se va disputa după încheierea turului.

9 fc bistrita vointa livezile 10 fc bistrita vointa livezile 11 fc bistrita vointa livezile 12 fc bistrita vointa livezile

Rezultatele precedente: meci cu Progresul Năsăud amânat (etapa 1), 5-1 cu Luceafărul Șieu (etapa 2), 1-0 cu Atletico Monor (etapa 3), 1-1 cu ACS Dumitra (etapa 4), 14-0 cu Silvicultorul Maieru (etapa 5), 7-0 cu Eciro Forest Telciu (etapa 6), 3-0 cu Viitorul Lechința (etapa 7), 5-0 cu Progresul Tăure (etapa 8), 3-0 cu Spicul Salva (etapa 9), 3-0 cu Voința Cetate (etapa 10). Aici detalii despre fiecare meci în parte.