FC Bistrița, una caldă, alta Rece(a)

FC Bistrița a pierdut meciul disputat în deplasare cu ACS Fotbal Comuna Recea (Maramureș), în etapa a doua a Seriei V din Liga a III-a. Gazdele s-au impus cu scorul de 3-1, după ce la pauză a fost 1-0.

Golul formației pregătite de Sebastian Moga ( antrenor principal) și Eugen Voica (director tehnic) a fost reușit de Doru Miholca, care a egalat la unu din penalty în minutul 68. Gazdele au marcat prin Lang (27), Cuc (71) și Ster (78).

”Dacă în prima etapă cu Unirea Jucu (2-1) am făcut o primă repriză bună, acum am avut o primă parte mai slabă. Am luat gol, dar am reușit să egalăm și am tras speranțe că putem scoate un rezultat pozitiv. Din păcate, am primit și golul doi, apoi am riscat încercând să egalăm din nou, dar nu am reușit și gazdele au mai marcat o dată. Am primit goluri pe greșeli de marcaj și de interpretare a tacticii”, a declarat Sebastian Moga pentru Timp Online.

În urma acestui rezultat, FC Bistrița ocupă locul 9 (3 puncte, golaveraj 3-4) în clasamentul Seriei V, pe care îl puteți vedea aici.

11-le de start: R. Pop – Dradici, Hasnăș, Chibulcutean, Negruț – Colța, Nalați, Sg. Costin, Vărărean – Miholca, Akari. Au intrat pe parcurs: Sighiartău, Hofer, Chiorean, Țigorean.

Partida a fost condusă la centru de Kovacs Szabolcs (Carei), ajutat de asistenții Sergiu Neichi (Satu Mare) și Ludovic Zifceac (Oradea). Observatori: Costin Dan (Zalău), Monica Rigo (Cluj-Napoca).

În runda următoare, a 3-a, FC Bistrița joacă pe Stadionul ”Jean Pădureanu” cu Sănătatea Cluj – vineri 16 septembrie, ora 17.00.

Celelalte partide ale etapei a 2-a, Seria V: Metalurgistul Cugir – CS Iernut 1-0, CS Oșorhei – Avântul Reghin 1-2, Unirea Jucu – Unirea Dej 1-2, Sănătatea Cluj – Recolta Dorolț 4-0, FC Zalău – Gaz Metan 2 Mediaș 0-1, ASA Tg. Mureș 2 – FC Hermannstadt 3-3. Viitorul Ulmeni a stat.