Actualitate

Gabriel Sâncrăian, aur și argint la CE de haltere

Gabriel Sâncrăian, legitimat la CSM Bistrița, a cucerit trei medalii la Campionatele Europene de Haltere de la Forde (Norvegia): una de aur și două de argint. El a fost declarat sportivul anului 2015 în Bistrița-Năsăud, fiind calificat la Jocurile Olimpice de anul acesta.

Gabriel Sâncrăian s-a impus la smuls cu 169 kg, după ce a ratat prima tentativă, la 165 kg. Locul al doilea a fost ocupat de Aleksandri Pielieșenko (Ucraina), cu 168 kg, iar pe trei s-a clasat francezul Giovanni Battista Bardis, cu 166 kg.

La aruncat, Sâncrăian a obținut argintul, cu 202 kg, fiind devansat de Pielieșenko, 204 kg, în timp ce bronzul a fost adjudecat de italianul Antonino Pizzolato, cu 197 kg. Sâncrăian a ratat și el ultima tentativă, la 205 kg, care i-ar fi adus aurul la aruncat și total.

La total, Pielieșenko a ocupat prima poziție, cu 372 kg, urmat de Sâncrăian, 371 kg, și de Cernei, 358 kg.

Sportivii români au încheiat competiția cu un total de 15 medalii, patru de aur, patru de argint și șapte de bronz, la Europenele de la Forde (Norvegia).

Monica Csengeri (48 kg) de la CSM Bistrița a luat aurul la smuls și bronz la total.