Sâncrăian, cu palmele rupte: 15 tone pe zi pentru medalie! Detaliul incredibil care a făcut diferența

Halterofilul Gabriel Sâncrăian (CSM Bistrița), care a produs o mare surpriză cucerind bronzul olimpic la Rio de Janeiro la categoria 85 kg, spune că în mod normal ridică la antrenamente aproximativ 100 de tone pe săptămână.

”Medalia asta înseamnă totul pentru mine. E cel mai bun rezultat al meu de până acum. Sunt foarte mândru pentru acest loc de 3 de la Rio. Este foarte grea medalia! Se obține și foarte greu. Pe zi am ridicat între 10 și 15 tone la fiecare antrenament pentru această medalie! În viața mea cred că se adună foarte multe. Nu am stat niciodată să calculez. Sunt cam 100 de tone pe săptămână, nu pot să-mi dau seama cât am ridicat în toată viața. Am palmele rupte, dar sunt obișnuit. Așa fac antrenament în fiecare săptămână, cu ele rupte. Sunt foarte fericit, e tot ce mi-am dorit! Cred că e o surpriză frumoasă pentru toți. Nu cred că se aștepta cineva să urc pe podium”, a declarat Sâncrăian (27 de ani) pentru sport.ro.

El a spus în ziua în care a câştigat medalia de bronz, clasându-se pe locul 3 după ce a ridicat aceeaşi greutate ca sportivul de pe locul 4, diferenţa făcându-se la greutatea corporală a celor doi, a vrut să mânânce somon afumat la prânz, dar s-a abţinut. ”La masa de prânz am vrut să mănânc somon afumat, la cantină. Era foarte bun, dar m-am abţinut în ultimul moment. Am zis că am timp să mănânc în zilele următoare. Ce noroc! Mi-a sărit din farfurie. Ăsta a fost norocul. Am și tras bine în concurs, dar nu cred că mai ajungeam aici cu peștele în burtă”, a spus Sâncrăian. Românul a avut un total de 390 de kilograme, la fel ca Denis Ulanov (Kazahstan). Kazahul s-a clasat pe locul 4 deoarece românul avea o greutate corporală mai mică decât el. Sâncrăian a avut cu 120 de grame mai puțin decât asiaticul (84,83 kg față de 84,95 kg).

palme sancraian sancraian pama 8 sancraian rio 7 sancraian rio 9

Gabriel Sâncrăian, legitimat la CSM Bistrița, a cucerit medalia de bronz la categoria 85 kg (173 la smuls, 217 la aruncat). El a ridicat 217 kg la ultima tentativă şi cu un total de 390 kg a urcat pe podiumul olimpic. Performanța lui Sâncrăian va fi recompensată de COSR cu un premiu de 42.000 de euro.

”Felicitări, Gabriel Sâncrăian! Suntem mândri de tine și îți mulțumim pentru că ai dus numele orașului nostru pe podiumul Jocurilor Olimpice de la Rio, cu medalia de bronz la categoria 85 de kilograme!”, a scris pe Facebook președintele CJ Bistrița-Năsăud, Radu Moldovan.

Gabriel Sâncrăian a cucerit anul acesta trei medalii la Campionatele Europene de la Forde (Norvegia): una de aur și două de argint. Sâncrăian, declarat sportivul anului 2015 în Bistrița-Năsăud, a participat și la JO 2012 de la Londra. Sâncrăian a fost descalificat atunci după trei ratări.

În 2013, el a fost suspendat pentru doi ani după ce a fost prins dopat cu stanozolol în afara competiției. A revenit însă și acum a urcat pe podiumul olimpic de la Rio.

Medalia de bronz a lui Gabriel Sâncrăian la JO 2016 vine după ce acum patru ani, la JO de la Londra, un alt halterofil bistrițean a obținut bronzul, la 69 kg, Răzvan Martin.