Gloria 2018 întrerupe seria neagră. Victorie cu CSU Cluj

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a întâlnit, în etapa a 25-a a Ligii Florilor la handbal, disputată în cadrul turneului de la Sfântu Gheorghe, echipa CSU Cluj-Napoca (penultima poziție în clasament).

Fetele antrenate de Radu Alexandru Moldovan au întrerupt șirul înfrângerilor (cinci consecutive) și s-au impus cu 28-22, după ce la pauză au fost conduse cu 17-14.

Au adus victoria: Dziyana Ilyina – 8 goluri, Valentina Ardean Elisei – 7, Nicoleta Dincă – 3, Andreea Tetean – 3, Mariana Costa – 3, Andra Moroianu – 2, Daniela Rațiu – 1, Natallia Vasileuskaya – 1.

”Nu a fost un meci ușor. A fost o primă repriză foarte dificilă. Ne bucurăm că am reușit să revenim de la minus 5. Rezultatul ne bucură, era important pentru noi. Aveam nevoie de o victorie după mai multe eșecuri consecutive. Le felicit pe fete și stafful tehnic pentru că au crezut permanent că putem câștiga. Ne dorim să jucăm în continuare la fel ca în repriza a doua a meciului de astăzi și putem face asta. Ne dorim să demonstrăm că suntem o echipă unită, dar și că putem face treabă bună împreună”, a declarat antrenorul Radu Alexandru Moldovan.

În urma acestui rezultat, echipa bistrițeană rămâne pe locul 9.

În runda viitoare, a 26-a, adversară va fi SCM Craiova (sâmbătă 22 mai, ora 15.45), iar în etapa a 27-a Gloria 2018 va sta.