Actualitate

Gloria 2018 învinge finalista Cupei României în ultimul meci acasă din acest sezon (FOTO-VIDEO)

Echipa de handbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a câștigat entuziasmant meciul disputat la Bistrița cu SCM Râmnicu Vâlcea (locul 3 în Liga Florilor și medaliată cu argint în Cupa României), în penultima etapă a actualului sezon.

Fetele antrenate de Horațiu Pașca au învins cu 35-33, după ce oaspetele conduceau la pauză cu 19-15.

Au adus o victorie frumoasă în ultimul meci de acasă al sezonului: Almudena Rodriguez – 11 goluri, Jovana Kovacevici – 5, Florina Chintoan – 3, Nina Zulici – 3, Sonia Seraficeanu – 3, Meike Schmelzer – 2, Valentina Ardean Elisei – 2, Laura Moisă – 2, Jelena Trifunovici – 2, Nicoleta Dincă – 1, Ana Maria Iuganu – 1.

”Ne-am dorit această victorie, știm cu toții că Gloria nu a fost în acest sezon la nivelul la care toată lumea s-ar fi așteptat. Știu că am rămas datori și de aceea ne-am dorit foarte mult ca ultima impresie să fie dătătoare de speranțe pentru sezonul următor. A fost un meci extrem de complicat, pe care Vâlcea l-a controlat în prima parte, în compania echipei care a luat medalia de argint în Cupa României și pe cea de bronz în campionat. Mulțumesc publicului pentru susținere, altfel nu cred că am fi putut reveni. Le mulțumesc fetelor, și celor care pleacă și celor care rămân, pentru tot ce au făcut în acest sezon. Să sperăm că revederea cu publicul în sezonul viitor va fi cea pe care o așteaptă toată lumea”, a declarat antrenorul Horațiu Pașca.

În minutul 15 al partidei, numărul de pe tricoul Valentinei Ardean Elisei, galeria a afișat două bannere care au ridicat sala în picioare. Primul reprezenta tricoul jucătoarei, iar celalalt avea mesajul „Elisei – un nume de Glorie”. Peste o mie de bistrițeni din tribună au aplaudat-o, mulțumindu-i pentru tot ce a oferit Gloriei, dar și handbalului românesc. Emoțiile au continuat și la final de meci, când colegele și suporterii au aplaudat-o minute în șir. A fost ultimul meci la Bistrița pentru Valentina Ardean Elisei înainte de retragerea oficială din activitate.

În urma acestui rezultat, Gloria 2018 a urcat un loc în clasament, de pe 8 pe 7, poziție pe care poate termina campionatul dacă învinge în ultima etapă.

În runda de final a sezonului, cea cu nr. 26, Gloria 2018 va juca în deplasare cu ultima clasată CSM Deva, duminică 29 mai, de la ora 18.00 (meci netelevizat).