Gloria 2018, prima victorie în acest sezon

Echipa de handbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a obținut prima victorie în acest sezon al Ligii Florilor, în etapa a 5-a, în deplasare cu CSM Slatina, însă rămâne pe poziția a 11-a în clasament.

Fetele pregătite de Kim Rasmussen s-au impus dramatic, cu 25-24, revenind în ultimele minute, după ce gazdele au condus la pauză cu 14-12 și spre final cu 24-23.

Au marcat pentru Gloria 2018: Alexandrina Barbosa – 6, Jovana Kovacevici – 6, Nicoleta Dincă – 3, Florina Chintoan – 3, Almudena Rodriguez – 3, Laura Moisă – 2, Meike Schmelzer – 2.

”A fost greu pentru noi, când pierzi strâns o serie de meciuri este dificil să continui să crezi. La pauză am avut o discuție bună și apoi am văzut o atitudine diferită a echipei, care a continuat să lupte. Am avut și noroc, dar meritul nostru este că am continuat să îl căutăm și în sfârșit noi suntem cei care obținem victoria. Sunt mândru de fete, sper ca acest succes să ne relaxeze un pic și să ne ajute să muncim și mai mult pentru meciul următor”, a declarat antrenorul Gloriei 2018, Kim Rasmussen.

”A fost un meci exact așa cum ne așteptam, nu ușor, Slatina este o echipă foarte ambițioasă. Oltenii sunt ambițioși, eu vin din Slatina. Au fost și momente grele, dar la final am ajuns acolo unde ne-am dorit și am reușit să aducem victoria”, a afirmat Nicoleta Dincă.

În etapa următoare, a 6-a, Gloria 2018 va juca la Sala Polivalentă din Bistrița cu ocupanta locului 12, Dacia Mioveni (vineri 22 octombrie, ora 17.00).