Gloria a câștigat cu SCM Rm. Vâlcea și s-a calificat în sferturile Cupei României

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a învins în turul 2 al Cupei României la handbal feminin, la Sala Polivalentă din Unirea, formația SCM Râmnicu Vâlcea, și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției (ultimul obstacol înainte de Final Four).

Echipa pregătită de Horațiu Pașca a câștigat cu scorul de 30-27 (17-16). Aici raportul de joc.

Au marcat pentru Gloria: Cristina Laslo – 10, Tamires Frossard – 5, Bianca Bazaliu – 3, Paula Posavec – 3, Laura Pristăvița – 3, Florina Chintoan – 3, Zeljka Nikolici – 2, Sonia Seraficeanu – 1.

Veneam după o înfrângere în campionat și orice înfrângere îți dă insomnii, avem trei accidentări serioase (n. r. – Dincă, Zulici, Kpodar), iar dacă îți lipsesc câteva rotițe din angrenaj până când te adaptezi s-ar putea să ai sincope. Mă bucur că am reușit să trecem peste toate problemele pe care le-am avut în ultima vreme, că am reușit să ne mobilizăm. A fost un moment greu pe care cred că l-am depășit cu succes. Urmează o pauză binevenită, iar o serie de jucătoare vor fi la loturile naționale”, a declarat Horațiu Pașca.

Gloria, care în turul 1 al Cupei României a trecut de Minaur Baia Mare, ocupă locul 2 în Liga Florilor, în timp ce SCM este pe 5 și recent s-a calificat în sferturile EHF European League. Nu de mult, în campionat, echipa bistrițeană s-a impus la Râmnicu Vâlcea cu 35-29.

Cupa României este o competiție pe care ne dorim să o câștigăm, este unul dintre obiectivele mele personale. O victorie muncită, ne-am mobilizat după înfrângerea din campionat. N-a fost ușor, dar acum ne putem bucura. Așteptăm să vedem cu cine vom juca pentru a merge în Final Four. Sper să jucăm tot acasă”, a spus Cristina Laslo.

Tragerea la sorți pentru sferturile Cupei României va avea loc în 27 februarie, iar partidele se vor juca în 9 martie.

Următorul meci al Gloriei în Liga Florilor va fi duminică 12 martie, ora 17.00, în etapa a 18-a, acasă cu ultima clasată CSM Galați. Până atunci, campionatul este întrerupt pentru acțiunile naționalelor.

(Foto: Adrian Moldovan)

(Foto: Mihai Pintea)