Gloria Bistriţa a câştigat la Slatina şi rămâne lider în Seria 2. Negrean: Victorie muncită şi importantă

Gloria Bistriţa s-a impus sâmbătă cu 2-1 în faţa echipei FC Olt şi ocupă în continuare prima poziţie în clasamentul Seriei 2. Victoria s-a conturat în prima repriză, când Marius Curtuiuş şi Bogdan Antonache au marcat pentru 2-0 la pauză. Următorul adversar este FC Bihor Oradea.

În partida contând pentru etapa a 3-a, primele ocazii au aparţinut gazdelor, dar Albuţ a respins şuturile lui N’Kongue şi Marincău (minutele 3 şi 4). Formaţia bistriţeană a deschis scorul în minutul 10, prin Marius Curtuiuş (foto), care a reluat cu capul din interiorul careului după o centrare de pe dreapta. Gloria a mărit diferenţa în minutul 22: Bogdan Antonache, săpat pe contraatac, a înscris cu un lob peste portarul Mogoşanu. În minutul 36, balonul expediat de Bancu de la marginea careului a trecut puţin pe lângă buturile lui Albuţ, care a respins în corner lovitura liberă executată de Ivănică în minutul 42 şi apoi lovitura de cap a lui N’Kongue (minutul 44). Echipa pregătită de Negrean şi Coroian a intrat la cabine cu două goluri avantaj.

Repriza a doua a început tot cu FC Olt în atac, în minutul 48 Ivănică reluând din foarfecă peste poartă. Agbleta şi Huţanu au ratat şi ei două şanse importante, în minutele 57 şi 60. Insistenţa gazdelor a dat roade în minutul 68, când Alin Ignea a transformat o lovitură de la 11 metri scoasă de Agbleta. Ghanezul a trecut în minutul 72 pe lângă egalare, şut din 10 metri pe lângă poartă. Eforturile disperate ale echipei din Slatina de a restabili egalitatea au rămas fără rezultat. Gloria a învins cu 2-1 şi şi-a păstrat fotoliul de lider, alături de CSM Râmnicu Vâlcea (ambele 7 puncte, golaveraj 5-2).

”O victorie foarte muncită şi importantă în acelaşi timp, după un meci foarte greu. Prima repriză am controlat-o în totalitate, repriza secundă a fost mai slabuţă. Important este că am câştigat şi îi felicit pe băieţi pentru efortul pe care l-au depus. Am avut emoţii şi la 2-0. Minerul Motru şi FC Olt sunt două echipe bune ale campionatului. Urmează meciul cu FC Bihor, ne aşteptăm la victorie, dacă nu câştigăm cu ei victoria de la Slatina nu mai e la fel de importantă”, a declarat antrenorul Sandu Negrean.

FC Olt: Mogoşanu – Anghelina, Marincău (Siminic 51), Gligor, Cruşoveanu – Quist (Ene 83), Ignea, Huţanu, Bancu – Ivănică (Agbleta 51), N’Kongue. Antrenor: Dan Oprescu

Gloria Bistriţa: Albuţ – Țârcă, D. Matei, Hlinca, Polgar – Budăcan, M. Stancu, R. Mărginean, M. Chiţu (Roşu 70) – Curtuiuş (Mariş 90+2), Antonache (Feher 79). Antrenor: Sandu Negrean. Director tehnic: Cristian Coroian

Stadion: ”Metalurgistul” – Slatina. Arbitri: Dragoş Istrate – Bogdan Gheorghe (ambii din Bucureşti), George Neacşu (Câmpulung Muscel) – Iuliana Demetrescu (Râmnicu Vâlcea). Observatori: Adrian Mihalcea, Corneliu Fecioru (ambii din Bucureşti)

Celelalte partide din etapa a 3-a a Ligii a II-a, Seria 2: CSM Râmnicu Vâlcea – UTA Arad 2-0, FC Bihor – CS Mioveni 1-1, Minerul Motru – FC Universitatea Craiova 0-1, Olimpia Satu Mare – ASA Târgu Mureş 1-0, CS Universitatea Craiova – Metalul Reşiţa 1-3.