Sport

Gloria a pierdut meciul cu U Cluj

Echipa Gloria Bistrița a fost învinsă, marți, pe teren propriu, cu scorul de 4-2 (0-1), de formația Universitatea Cluj, într-un meci contând pentru etapa a 24-a a Ligii I.

Golurile echipei Gloria au fost marcate de Cafasso ’19, ’68, în timp ce pentru Universitatea Cluj au punctat Adrian Cristea ’52, ’74, Pele ’58 și Tony ’90+2.

Gloria Bistrița a deschis scorul în minutul 19, când în urma unei lovituri libere executate de Ciprian Petre, de la 20 metri, lateral stânga, Cafasso a reluat cu capul în plasă, din șase metri, înscriind primul său gol de la sosirea la formația bistrițeană, în această iarnă.

În minutul 28, Delgado (Universitatea Cluj) a primit al doilea cartonaș galben, fiind eliminat.

În minutul 52, Universitatea Cluj reușește să egaleze. După o centrare de pe dreaptă, portarul Călin Albuț a boxat în apropiere, iar Adrian Cristea a trimis mingea în poartă din 10 metri.

După numai șase minute, oaspeții au preluat conducerea pe tabela de marcaj, scor 1-2, când, după un corner de pe partea dreaptă, francezul Steven Pele înscrie cu capul din centrul careului. În minutul 68, Cafasso a realizează dubla, înscriind cu un șut din diagonală la colțul lung de la aproximativ 12 metri. Universitatea Cluj preia din nou conducerea în minutul 74, prin Adrian Cristea, care înscrie cu un șut din afara careului la colțul lung, cu concursul portarului Albuț, care nu a reușit să respingă.

Scorul final este stabilit în minutul 90+2, 4-2 pentru Universitatea Cluj, după ce Tony, lansat în adâncime, a șutat din colțul careului mare în vinclul porții apărate de Albuț.