Social Sport

Gloria a scos greu o remiză cu Juventus, dar a rămas în fotoliul de lider

La Bucureşti, echipa lui Nicolae Manea a ratat un penalti prin Predescu în minutul 45, apoi a jucat în superioritate numerică şi a reuşit să egaleze în minutul 86 (Anton din 11 metri). Profitând şi de rezultatele formaţiilor FC Timişoara şi FC Argeş, Gloria şi-a păstrat locul 1.

Echipa bistriţeană a remizat în deplasare cu Juventus Bucureşti, scor 1-1 în etapa a 7-a a Seriei a 2-a din Liga a II-a.

Sâmbătă 1 octombrie, pe stadionul din cartierul Colentina, ”alb-albaştrii” au marcat doar din penalti, în finalul jocului, după ce au irosit o altă lovitură de pedeapsă, iar gazdele au evoluat în 10 încă dinainte de pauză. Cu toate acestea, Gloria rămâne pe prima poziţie a clasamentului.

Bucureştenii au deschis scorul în minutul 32 prin Alexandru Marin, care a reluat cu capul din centrul careului, dintr-un buchet de jucători, în urma unei lovituri libere de pe partea stângă. În minutul 45, Albert Voinea a scăpat singur spre poartă, fiind faultat de goalkeeperul Sardescu, care a văzut direct cartonaşul roşu. Intrat în locul unui jucător de câmp, portarul de rezervă de la Juventus, Anghelache, a apărat lovitura de la 11 metri executată de Cornel Predescu, iar gazdele au terminat în avantaj prima repriză.

Deşi a jucat cu un om în plus timp de 45 de minute, a avut o ofensivă disperată şi a ratat câteva situaţii bune, Gloria nu a scos mai mult de un egal. În minutul 86, Paul Anton a transformat un penalti obţinut tot de Albert Voinea (în imagine), pentru 1-1.

Gloria: Irimia – Peteleu, Tudose, V. Năstase, Cafasso – R. Mărginean (Keita 46), Feher (Reano 46) – Predescu, Anton, Velcovici (Curtuiuş 65) – A. Voinea. Antrenor Nicolae Manea.

Stadion: Juventus – Bucureşti. Arbitri: Ionel Ivan – Cristian Marchidanu, Cătălin Teodor (toţi din Brăila) – Andrei Râşnoveanu (Popeşti Leordeni). Observatori: Vasile Filimon, Constantin Ştefan (ambii din Bucureşti).

La meci au asisitat şi foştii fotbalişti ai Gloriei Viorel Moldovan, Daniel Iftodi şi Florin Tene. Jean Pădureanu i-a lansat o invitaţie fostului său jucător Daniel Iftodi, complimentîndu-l pentru perioada în care a evoluat pentru Gloria: „Bistriţa nu a mai văzut fotbalist ca tine. Te aştept acasă!”, scrie ligab.ro.

La finalul partidei, preşedintele ACF Gloria, Jean Pădureanu, a declarat la Radio GSp că echipa sa trebuia să câştige. ”Având în vedere că e un punct luat, nu e rău, dar ţinând cont de fizionomia jocului, de dominarea noastră şi de situaţiile avute, ar fi trebuit să învingem. Am ratat şi un 11 metri, au fost şi alte ocazii. Păcat că n-am câştigat. Asta este, de-aia e frumos fotbalul. N-am avut o evoluţie rea, dar nu am marcat. E încurajator că am rămas pe locul 1, ne vom strădui să-l menţinem”, a spus Pădureanu.

Rezultatele celorlalte meciuri din etapa a 7-a a seriei de vest: UTA Arad – FC Timişoara 0-0, FC Argeş – Arieşul Turda 2-2, Mureşul Deva – CSM Rm. Vâlcea 2-1, Luceafărul Oradea – Alro Slatina 1-2, FC Maramureş – FC Olt 3-0, Gaz Metan Severin – Unirea Alba Iulia 0-3, Chindia Târgovişte – FC Bihor 1-1.

Clasament: 1. Gloria Bistriţa 15 puncte (golaveraj 14-6), 2. FC Timişoara 15 puncte (golaveraj 11-6), 3. FC Argeş 14 puncte, 4. Mureşul Deva 12 puncte, 5. Unirea Alba Iulia 11 puncte, 6. Gaz Metan Severin 11 puncte, 7. FC Maramureş 10 puncte, 8. UTA Arad 10 puncte, 9. Chindia Târgovişte 9 puncte, 10. Juventus Bucureşti 8 puncte, 11. Luceafărul Oradea 8 puncte, 12. FC Bihor 8 puncte, 12. Alro Slatina 6 puncte, 13. CSM Rm. Vâlcea 6 puncte, 14. FC Olt 5 puncte, 15. Arieşul Turda 3 puncte.

Pentru că are doi jucători convocaţi la lotul de tineret al României, Ionuţ Peteleu şi Paul Anton, meciul Gloria Bistriţa – Gaz Metan Severin, din etapa a 8-a, care trebuia să se dispute în 8 octombrie, a fost amânat pentru marţi 18 octombrie. Astfel, Gloria va juca mai întâi partida din etapa a 9-a, programată tot pe teren propriu, sâmbătă 15 octombrie, în compania formaţiei Arieşul Turda.

Precedentele rezultate ale Gloriei: 1-1 la Chindia Târgovişte, 2-1 cu FC Olt, 4-0 la Mureşul Deva, 2-2 cu FC Timişoara, 3-1 la FC Argeş, 1-0 cu Unirea Alba Iulia.