Gloria a câştigat lejer şi al doilea amical, 3-0 cu Unirea Dej (FOTO)

Echipa bistriţeană a susţinut vineri al doilea meci de verificare al perioadei de pregătire, contra formaţiei Unirea Dej (Liga a III-a). Divizionara secundă antrenată de Sandu Negrean şi Cristian Coroian a obţinut o nouă victorie de moral. La pauză a fost 2-0. Golurile au fost înscrise de Curtuiuş (2) şi Bâtfoi.

Marius Curtuiuş a reuşit dubla în debutul partidei, minutele 2 şi 8, acesta fiind şi scorul primei părţi, 2-0. Până la pauză s-a jucat pe o ploaie torenţială. Scorul final, 3-0, a fost stabilit de Marius Bâtfoi în minutul 85.

Gloria în prima repriză: Albuţ – Țârcă, Hlinca, Chibulcutean, Polgar – R. Radu, Antonescu, Enescu, Moţ – Antonache, Curtuiuş.

În repriza secundă au evoluat: Oghinciuc – Budăcan, Fizeşan, Matei, Sîplăcan – Mariş, Feher, M. Stancu, Bucur – Colţa, Bâtfoi.

”Am apreciat concentrarea şi determinarea jucătorilor. Pentru noi s-a încheiat prima etapă a pregătirii, în care principalul obiectiv a fost să formăm un lot cu dubluri pe fiecare post şi eu zic că 90% am reuşit. Ținând cont că în Liga a II-a se joacă şi cu doi jucători sub 21 de ani, am încercat să avem pe fiecare post câte unul, singurul post unde nu am reuşit acest lucru este cel de fundaş la marcaj. De luni începe a doua etapă a pregătirii, când echipa va intra în cantonament la stadion şi ne vom axa mai mult pe pregătirea fizică. Sita continuă să cearnă, din 31 de jucători vor intra în cantonament 28, apoi vom pleca la Braşov pentru un stagiu de pregătire cu 24 de jucători. Cantonamentul de la Braşov va avea loc în perioada 13-25 august, acolo vom juca patru partide amicale, două cu echipe de Liga I şi două cu formaţii de Liga a II-a”, a declarat antrenorul principal al Gloriei, Sandu Negrean.

În primul joc de verificare, Gloria – Sănătatea Cluj 5-0. Următorul meci amical al echipei bistriţene este programat sâmbătă 3 august, în compania celor de la Avântul Reghin (Liga a III-a).

Mai multe fotografii, pe pagina noastră de Facebook.