Gloria a resuscitat ”Bătrâna Doamnă”, dar se menţine lider. Coroian: În fotbal e posibil orice

Echipa bistriţeană a pierdut prima partidă în această ediţie a Ligii a II-a, 0-1 în deplasare cu ultima clasată UTA, însă rămâne pe locul 1 în clasamentul Seriei 2, la două puncte distanţă de CSM Râmnicu Vâlcea, de FC ”U” Craiova, următoarea sa adversară, şi de CS ”U” Craiova. Gloria a irosit o lovitură de la 11 metri în meciul cu scântei de la Arad, prin Marius Curtuiuş. (GALERIE FOTO)

Liderul seriei 2 din Liga a II-a, Gloria Bistriţa, a întâlnit sâmbătă 19 octombrie, în deplasare, în etapa a 7-a, ultima clasată UTA Arad, echipă care nu avea nicio victorie la activ în acest sezon.

2 uta gloria 3 uta gloria 4 uta gloria meci uta gloria 19 oct

Gloria putea deschide scorul în minutul 11, însă Chiţu a trimis în bară din lovitură liberă de la marginea careului. UTA a ratat şi ea două şanse importante, în minutele 16 şi 19: şut al lui Firţulescu pe lângă poartă şi reluare cu capul a lui Bârză în transversală. Dominarea gazdelor s-a concretizat în minutul 22, când Popescu a executat un corner, iar Alexandru Sălăjan l-a învins pe Albuţ cu o lovitură de cap din 10 metri. 1-0 pentru UTA la pauză. Echipa bistriţeană a trecut pe lângă egalare în minutul 51, Horvath deturnând în bară lovitura de cap a lui Hlinca. În minutul 59 portarul Gloriei a respins în corner un şut al lui Sălăjan de la 20 de metri. Arădenii au reclamat o lovitură de la 11 metri la o intervenţie a lui Chibulcutean asupra lui Sălăjan, însă arbitrul a lăsat jocul să continue (65). Penalti a primit în schimb Gloria, pentru un fault al lui Neagu, care a văzut cartonaşul roşu, asupra lui Curtuiuş. Îndemnaţi şi de spectatori, jucătorii de la UTA au vrut să iasă de pe teren, fiind calmaţi cu greu de antrenorul Eugen Trică. Tot Marius Curtuiuş a executat lovitura de pedeapsă (minutul 74), însă Horvath a apărat.

5 uta gloria arad 1 arad 2 arad 3

UTA Arad, supranumită ”Bătrâna Doamnă a fotbalului românesc”, a obţinut primul succes în Seria 2, iar Gloria Bistriţa, care a suferit prima înfrângere, continuă să ocupe fotoliul de lider, cu 14 puncte (4 victorii, 2 remize, 1 înfrângere, golaveraj 10-5), având două puncte în plus faţă de CSM Râmnicu Vâlcea, FC Universitatea Craiova, pe care o va întâlni în deplasare în runda următoare, şi CS Universitatea Craiova.

”A fost un meci pe care am venit să îl câştigăm, dar am întâlnit o echipă foarte motivată, care şi-a dorit şi ea foarte mult să câştige. Îi felicit, au ştiut ce vor şi până la urmă şi-au adjudecat cele trei puncte. Nu am reuşit să facem un joc bun, să punem prea multe probleme, aşa că nu am luat nici măcar un punct. Probabil am crezut că e suficient să intrăm pe teren, pentru că punctele vin la noi. Încă o dată s-a dovedit că nu e deloc aşa, iar în fotbal este posibil orice. Terenul a fost egal pentru ambele echipe, aşa cum a jucat UTA, aşa trebuia să jucăm şi noi. Avem un lot numeros, iar jucătorii sunt de valori aproximativ egale, cei care au intrat trebuiau să îi suplinească pe absenţi. Se întâmplă să ratezi 11 metri, nu este un capăt de ţară. Din punctul meu de vedere nu am văzut nicio fază litigioasă, de obicei nu comentez arbitrajul. A fost arbitrajul care a fost, o să vedem dacă a avut sau nu dreptate. Este o serie puternică, cu echipe bune, orice rezultat este posibil în orice meci. UTA încă suferă din cauza celor întâmplate în vară, s-au adunat destul de târziu, dar rămâne o echipă bună”, a declarat la final directorul tehnic al Gloriei, Cristian Coroian.

”A fost cum am spus eu despre faptul că vom câştiga primul meci al sezonului. Ne-am mobilizat extraordinar pentru această victorie, sper ca acesta să fie un nou început şi de acum înainte să vină şi victoriile. În rest, îmi felicit băieţii, au jucat excelent. A fost destul de greu să-i conving pe jucători să rămână pe teren, dar asta e treaba lor, să joace orice ar fi. La nervi poţi spune şi face orice, dar sunt profesionişti şi trebuie să rămână pe gazon. Le-am spus clar, rămâneţi pe teren că o să câştigăm partida. Şi în inferioritate şi cu penalty dat, cu toate împotriva noastră. Am un mesaj pentru şeful arbitrilor, domnul Alexandru Deaconu. Dacă nici după meciul acesta nu se iau măsuri, atunci e grav de tot. Prin astfel de arbitraje, riscăm să intre lumea pe teren. Domnule Deaconu vă implor, luaţi măsuri. Nu se mai poate aşa ceva, nu se mai poate. Să zicem că a fost 11 metri pentru ei, însă să nu uităm ca la 1-0 am avut şi noi o fază identică şi arbitrul a lăsat jocul să continue. Era penalty pentru noi şi roşu pentru adversari, dar a dat în partea cealaltă”, a afirmat tehnicianul gazdelor, Eugen Trică.

arad 4 arad 5 uta 8 6 uta gloria penalty ratat 1 penalty ratat 2 arad 6 trica arad

UTA Arad: Horvath – N. Oltean, Sidney, Țabără (Zanardini 27), G. Neagu – Bârză, Medina, O. Popescu, Firţulescu (A. Marcu 67) – Sălăjan, Apostu (Santa Moreno 76). Antrenor: Eugen Trică

Gloria Bistriţa: Albuţ – Polgar, Hlinca, Chibulcutean, D. Sănmărtean (Colţa 82) – Nalaţi (Curtuiuş 60), M. Stancu – C. Roşu, Feher, M. Chiţu (O. Bucur 68) – Antonache. Antrenor: Sandu Negrean. Director tehnic: Cristian Coroian

Stadion: ”Francisc Neuman” – Arad. Spectatori: 500. Arbitri: Flavius Roşu (Timişoara) – Gabriel Bârjac (Zalău), Bucsi Imre (Sfântu Gheorghe) – Dorian Barzuca (Lugoj). Observatori: Cristinel Ristache, Cornel Corocan (ambii din Reşiţa)

Celelalte meciuri din etapa a 7-a a Ligii a II-a, Seria 2: CS Mioveni – FC Universitatea Craiova 2-1, CSM Râmnicu Vâlcea – Metalul Reşiţa 3-1, FC Bihor Oradea – ASA Târgu Mureş 1-0, FC Olt Slatina – Olimpia Satu Mare 0-0, Minerul Motru – CS Universitatea Craiova 0-1.

CLICK pentru clasamentul Ligii a II-a!

În etapa viitoare, a 8-a, Gloria Bistriţa joacă, tot în deplasare, cu FC Universitatea Craiova – sâmbătă 26 octombrie, ora 13.30. Deoarece terenul gazdelor este suspendat, întâlnirea va avea loc pe Stadionul ”Municipal” din Roşiorii de Vede (jud. Teleorman).